Zaloguj

Nowy chiński lotniskowiec rozpoczął próby morskie

13 maja stocznię w Dalian opuścił lotniskowiec Typu 001A, który rozpoczyna pierwszy etap prób morskich przed wcieleniem do służby. Powyższe wydarzenie było spodziewane od kilku tygodni w związku z zakończeniem stoczniowej fazy prób i pierwszym lądowaniem śmigłowca.

Budowa okrętu rozpoczęła się w drugiej połowie 2013 roku, a wodowanie miało miejsce 26 kwietnia 2017 roku. Najprawdopodobniej trafi do służby około 2020 roku. Jego projekt bazuje na wiedzy uzyskanej z przebudowy lotniskowca Liaoning – podobnie jak on, nowa jednostka (o numerze taktycznym CV 17) dysponuje rampą startową pozwalającą na start samolotów odrzutowych oraz linami hamującymi. Źródła chińskie wskazują, że grupa lotnicza może składać się z około 36 samolotów i śmigłowców pokładowych – wielozadaniowych J-15 oraz wiropłatów różnych typów. Jednostka ma być pierwszym operacyjnym lotniskowcem, stanowiącym przeskok pomiędzy Liaoning oraz okrętami nowej generacji.

Według części publikacji, w stoczni Shanghai Jiangnam w Szanghaju rozpoczęły się już prace nad budową lotniskowca Typu 002. Ma on stanowić nową jakość dla chińskiej floty – na pokładzie planowane jest zastosowanie katapult startowych, które zwiększą możliwości operacyjne lotnictwa, a także pozwolą na bazowania m.in. samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia.

(ŁP) Foto: CCTV
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc