Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowsze C-130H Hercules trafią do Sił Powietrznych

Siły Powietrzne otrzymają trzy nowsze C-130H Hercules niż planowano wcześniej. Co więcej, będą to maszyny z jednostek operacyjnych, a nie rezerwy w Arizonie. Fot. USAF

18 listopada rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM poinformował o zmianach dotyczących programu pozyskania i wdrożenia do eksploatacji średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules.

Wobec brak informacji o zapoczątkowaniu prac przy rozkonserwowaniu kolejnych trzech samolotów, które były objęte umową międzyrządową (85-0037, 85-0038 oraz 85-0039), skierowaliśmy do Agencji Uzbrojenia pytania o przyczyny opóźnień lub ewentualnych zmian w umowie. W odpowiedzi rzecznik prasowy poinformował, że zgodnie z ustaleniami ze stroną amerykańską dokonanymi w sierpniu br. pozostałe 3 samoloty C-130H Hercules zostaną pozyskane w ramach programu Ramp to Ramp, zamiast programu Excess Defense Article, co zapewni nie tylko ich szybsze wdrożenie do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP, ale będą to również maszyny młodsze o 2-4 lata od wcześniej zaproponowanych.

Obecnie w Polsce znajdują się dwa C-130H (85-0035 oraz 85-0036), które przyleciały do Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Pierwszy z nich, trafił do Polski 15 lipca i obecnie przechodzi przegląd strukturalny PDM. Dodatkowo prace obejmą doposażenie, zgodnie z wymaganiami nowego użytkownika (nieoficjalnie mowa wyłącznie o instalacji standardowego dla Sił Powietrznych wyposażenia łączności) oraz naniesienie nowej powłoki malarskiej. Drugi egzemplarz, który wylądował w Bydgoszczy 18 października i obecnie oczekuje na swoje miejsce w hangarze obsługowym (zajętym przez już przez dwa inne Herculesy – C-130E nr 1501 oraz C-130H 85-0035).

Procedura R2R (Ramp to Ramp) zakłada przekazanie w pełni sprawnego statku powietrznego wraz z jego wyposażeniem kluczowym partnerom na świecie. Pierwszy raz Amerykanie zastosowali ją w kwietniu 2021 roku. Do końca ubiegłego roku, w ten sposób, przekazano osiem samolotów C-130 Hercules pośród około 30 planowanych. Obecnie brak informacji o szczegółach dotyczących wyselekcjonowanych egzemplarzy, które w liczbie trzech sztuk powinny trafić w przyszłości do Sił Powietrznych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowsze C-130H Hercules trafią do Sił Powietrznych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc