Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Nowości programu S-70 Black Hawk

28 lutego przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, właściciela firmy Sikorsky Aircraft Corp., poinformowali o nowych wydarzeniach programu wielozadaniowego śmigłowca transportowego S-70 Black Hawk, w tym rodziny powstającej w zakładach PZL Mielec.

W ramach pierwszego elementu potwierdzono chęć udziału w postępowaniu przetargowym mającym na celu wybór następcy dla śmigłowców Bell UH-1N Huey eksploatowanych przez US Air Force. Do powyższej roli przygotowano wersję HH-60U Black Hawk, które w liczbie 84 sztuk, miałyby wyprzeć poprzednika. Odmiana przygotowana dla USAF ma bazować na klasycznym UH-60M – wśród różnic wymienia się montaż elektrooptycznej głowicy obserwacyjno-celowniczej, czy wciągarkę dla kosza ratowniczego i stanowić wariację opracowywanej wersji śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego HH-60W, z którym ma dysponować 85% wspólnych rozwiązań. Obecnie Departament Obrony, po konsultacjach z przemysłem, opóźnia pełne uruchomienie postępowania w celu modyfikacji wymogów – ma to umożliwić udział większej liczby potencjalnych dostawców.

W przypadku modelu S-70i, którego montaż końcowy odbywa się w zakładach PZL Mielec, poinformowano, że po kilkunastu miesiącach przerwy uruchomiono proces montażu kolejnych pięciu śmigłowców. Spośród nich trzy powstają na zlecenie nieujawnionego odbiorcy, a kolejne dwa tworzone są spekulacyjnie. W marcu swoje pierwsze S-70i ma odebrać Chile, po formalnym przekazaniu trafią do Stanów Zjednoczonych w celu zabudowy wyposażenia wybranego przez zamawiającego – do służby mają trafić w 2018 roku. W opinii przedstawicieli producenta, postępowanie przetargowe w Polsce może być ważne na przyszłość programu, gdyż zainteresowanie S-70i Black Hawk International wyrażają inne państwa regionu – Litwa, Łotwa, Estonia oraz Rumunia. W Polsce powyższa konstrukcja ma być oferowana w postępowaniu na zakup ośmiu śmigłowców przeznaczonych dla 7. Eskadry Działań Specjalnych, która wspiera pozostałe komponenty wojsk specjalnych w kraju. Dla potrzeb Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Lockheed Martin planuje zaoferować morski model S-70B Seahawk.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc