Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Nowości programu pocisków hipersonicznych Cyrkon

Próbne odpalenie Cyrkona z fregaty Gorszkow. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, podała, że zakończono próby lotne pocisku hipersonicznego 3M22 Cyrkon. Zbliżają się też jego testy z okrętu podwodnego.

Próby pocisku w locie zakończono pomyślnie po wykonaniu „ponad 10 wystrzeleń” ze stanowiska lądowego i fregaty Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow projektu 22350. Ostatni test odbył się w lipcu bieżącego roku na Morzu Białym. To jednak nie koniec tej fazy rozwoju nowego uzbrojenia hipersonicznego Kremla.

Jesienią ruszy kolejny etap prób morskich, tym razem obejmie on wystrzelenia z okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk projektu 885 Jasien’. Pierwsze odpalenie nastąpi w tym miesiącu z położenia nawodnego z okrętu znajdującego się na poligonie na Morzu Białym. Jeśli będzie udane, w listopadzie wykonane zostanie drugie strzelanie, tym razem z zanurzonej jednostki do celu morskiego. Do pierwszego odpalenia Cyrkona z okrętu podwodnego miało dojść już we wrześniu, ale termin przełożono na październik ze względu na konieczność przeprowadzenia do niego wszelkich przygotowań technicznych.

Próby państwowe systemu 3K22 z pociskiem 3M22 Cyrkon z nosiciela nawodnego (fregaty projektu 22350) mają rozpocząć się w listopadzie tego roku.

Tymczasem, 24 sierpnia w trakcie Międzynarodowego forum wojskowo-technicznego Armija 2021, pomiędzy Ministerstwem Obrony FR a producentem systemu - spółką NPO Maszynostrojenija (wchodzi w skład AO AO Korporacyja Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije) - została podpisana umowa na dostawę Cyrkonów dla Sił Zbrojnych FR. Jak poinformował dyrektor generalny - główny konstruktor NPO Maszynostrojenija Aleksandr Leonow, kontrakt ten będzie realizowany do 2025 roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc