Zaloguj

Nowi chętni na F-35 Lightning II

4 kwietnia szef programu F-35 Lightning II z ramienia Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował w Kongresie, że władze federalne rozważają sprzedaż wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II do kolejnych państw.

W wypowiedzi wiceadmirała Wintera wymieniono Singapur, Grecję, Rumunię, Hiszpanię oraz Polskę. W każdym przypadku mowa o zastosowaniu procedury FMS, a więc pośrednictwie władz federalnych pomiędzy odbiorcą i zamawiającym. W dalszej kolejności zainteresowanie konstrukcją wyrażają inne państwa – Finlandia, Szwajcaria oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W przypadku obu państw europejskich Lockheed Martin wraz z władzami federalnymi uczestniczy w postępowaniach przetargowych dotyczących zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia.

W przypadku Polski, szybkie podpisanie umowy międzyrządowej umożliwiłoby rozpoczęcie dostaw około 2024 roku. Nieoficjalnie mowa, że Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa zakup 32 samolotów w dwóch transzach – każda po 16 egzemplarzy. Pierwszą potrzebą jest zastąpienie MiG-29, które są eksploatowane w bazach lotniczych w Mińsku Mazowieckim i Malborku.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc