Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe zdolności bezzałogowych pojazdów naziemnych US Army

14 lipca US Army poinformowała, że bezzałogowe pojazdy naziemne osiągną niebawem nowe zdolności. Mają zostać dostosowane do samodzielnego wykrywania, interpretacji, śledzenia, znajdowania w bazie danych i stosowania odpowiednich komend w różnych sytuacjach.

Projekt realizowany jest przez Laboratorium Badawcze Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Armii Amerykańskiej (US Army Combat Capabilities Development Command), we współpracy z Uniwersytetem Teksasu.

Pojazdy autonomiczne najpierw zostaną nauczone stosownych procedur za pośrednictwem zdalnego sterowania, a kiedy ów proces dobiegnie końca, będą miały samodzielnie zastosować nabytą wiedzę, w tym w zupełnie nowym dla nich terenie. Pojazdy demonstracyjne będą wykorzystywać algorytmy, biblioteki danych i elementy oprogramowania opracowane w ramach trwającego dekadę programu badawczego Robotics Collaborative Technology Alliance. Po spięciu z czujnikami są one zdolne do samodzielnej nawigacji, planowania trasy, zbierania informacji na temat otoczenia, kontroli pojazdu z zainstalowanym systemem autonomicznym i wreszcie do samodzielnego wyciągania wniosków z różnych sytuacji.

Docelowo instytucje realizujące projekt planują uzyskać system zdolny do interaktywnego uczenia się od żołnierza, który równocześnie pomagałby żołnierzowi zrozumieć rolę pojazdu autonomicznego na polu walki – obie strony („opiekun” i „robot-uczeń”) niejako wzajemnie by się od siebie uczyły. Nauka pojazdu może przyjmować też formę uzupełniania bazy danych z zewnętrznych źródeł. Dla przykładu, pojazd może nie potrafić pokonać jakiejś przeszkody (np. rzeki), ale po wgraniu do jego biblioteki scenariusza pokonywania tego rodzaju przeszkody ma on być w stanie sobie z nią poradzić samodzielnie, tak na podstawie informacji zgromadzonych w swojej pamięci, jak i na podstawie informacji zbieranych przez własne czujniki.

Prace nad nowym systemem rozpocząć mają się jeszcze w lipcu i potrwają do połowy 2022 roku. W dalszej przyszłości wyniki badań zostaną wykorzystane podczas rozwoju różnych kategorii platform bezzałogowych, opracowywanych na rzecz amerykańskich wojsk lądowych.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army CCDC
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc