Zaloguj

Nowe zdolności bezzałogowych pojazdów naziemnych US Army

14 lipca US Army poinformowała, że bezzałogowe pojazdy naziemne osiągną niebawem nowe zdolności. Mają zostać dostosowane do samodzielnego wykrywania, interpretacji, śledzenia, znajdowania w bazie danych i stosowania odpowiednich komend w różnych sytuacjach.

Projekt realizowany jest przez Laboratorium Badawcze Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Armii Amerykańskiej (US Army Combat Capabilities Development Command), we współpracy z Uniwersytetem Teksasu.

Pojazdy autonomiczne najpierw zostaną nauczone stosownych procedur za pośrednictwem zdalnego sterowania, a kiedy ów proces dobiegnie końca, będą miały samodzielnie zastosować nabytą wiedzę, w tym w zupełnie nowym dla nich terenie. Pojazdy demonstracyjne będą wykorzystywać algorytmy, biblioteki danych i elementy oprogramowania opracowane w ramach trwającego dekadę programu badawczego Robotics Collaborative Technology Alliance. Po spięciu z czujnikami są one zdolne do samodzielnej nawigacji, planowania trasy, zbierania informacji na temat otoczenia, kontroli pojazdu z zainstalowanym systemem autonomicznym i wreszcie do samodzielnego wyciągania wniosków z różnych sytuacji.

Docelowo instytucje realizujące projekt planują uzyskać system zdolny do interaktywnego uczenia się od żołnierza, który równocześnie pomagałby żołnierzowi zrozumieć rolę pojazdu autonomicznego na polu walki – obie strony („opiekun” i „robot-uczeń”) niejako wzajemnie by się od siebie uczyły. Nauka pojazdu może przyjmować też formę uzupełniania bazy danych z zewnętrznych źródeł. Dla przykładu, pojazd może nie potrafić pokonać jakiejś przeszkody (np. rzeki), ale po wgraniu do jego biblioteki scenariusza pokonywania tego rodzaju przeszkody ma on być w stanie sobie z nią poradzić samodzielnie, tak na podstawie informacji zgromadzonych w swojej pamięci, jak i na podstawie informacji zbieranych przez własne czujniki.

Prace nad nowym systemem rozpocząć mają się jeszcze w lipcu i potrwają do połowy 2022 roku. W dalszej przyszłości wyniki badań zostaną wykorzystane podczas rozwoju różnych kategorii platform bezzałogowych, opracowywanych na rzecz amerykańskich wojsk lądowych.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army CCDC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc