Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Nowe tajwańskie okręty podwodne z Europy?

29 września prasa azjatycka poinformowała, że władze Tajwanu mają zbudować dla swojej nowe okręty podwodne w oparciu o projekt jednej ze stoczni europejskiej, która zwyciężyła w cichej rywalizacji przetargowej.

Według dostępnych informacji Ministerstwo Obrony tego kraju poszukiwało dostawców know-how w Stanach Zjednoczonych, Azji oraz Europy. Ostatecznie oferty zgłosiło sześć zainteresowanych podmiotów – dwa ze Stanów Zjednoczonych, z Indii, Japonii oraz dwa z Europy. Władze zdecydowały się na wybór oferenta europejskiego, nie podano dotychczas szczegółów, co może mieć związek z chęcią wyciszenia sprawy w obawie przed odwetem gospodarczym ze strony Chin (uważających Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i wielokrotnie wykorzystujących oręż gospodarczy do ukarania europejskich państw dostarczających sprzęt wojskowy). Naturalnym dostawcą sprzętu są Stany Zjednoczone, jednak w ofercie firm amerykańskich brak jednostek tej klasy.

W przypadku europejskich dostawców, najprawdopodobniej, mowa o którymś z wielkiej trójki – Naval Group (Scorpène), TKMS (mający w swojej ofercie szeroką gamę projektów) oraz Saab (A26). Wszystkie realizują działania marketingowe globalnie odnosząc sukcesy w Azji.

Według upublicznionego harmonogramu okręty mają powstawać w stoczniach lokalnych. Projekt techniczny ma powstać w 2019 roku, co ma umożliwić rozpoczęcie budowy prototypu w 2020 roku. To zaś ma umożliwić osiągnięcie gotowości bojowej około 2026 roku. Według planów Tajwan chce zbudować osiem okrętów podwodnych nowej generacji, które zastąpią cztery eksploatowane dziś jednostki – dwie z nich należą do II wojennego typu Tench produkcji amerykańskiej, które był systematycznie modernizowane, dwa kolejne zostały zbudowane w Holandii w latach 1982-86.

(ŁP) Foto: Twitter
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc