Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowe sukcesy marketingowe pocisku Kongsberg NSM

9 września Kongsberg Defence & Aerospace AS poinformował o nowych sukcesach programu NSM. Jednym z nich jest potwierdzenie wyboru przez Hiszpanię, która uzbroi w nie fregaty typów F-100 oraz F-110. Fot. Forsvaret

9 września koncern Kongsberg Defence & Aerospace AS poinformował o dwóch nowych sukcesach programu kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM produkowanych przez powyższy podmiot.


Pierwszy z nich dotyczy zamówienia kolejnej partii pocisków na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Formalnie zamawiającym jest korporacja Raytheon, która oferuje norweski system przeciwokrętowy na rynku amerykańskim – zamówienie na nieokreśloną liczbę pocisków opiewa na kwotę 328 mln NOK. Jest to kontynuacja umowy ramowej, która została podpisana w maju 2018 roku. Najprawdopodobniej ma związek z realizacją kolejnych zleceń, które zawarł Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Przypomnijmy, w maju i sierpniu bieżącego roku doszło do podpisania dwóch umów z korporacją Raytheon na łączną kwotę blisko 160 mln USD dotyczącą dostaw kolejnych pocisków RGM-184A (amerykańskie oznaczenie NSM) wraz z modułami kierowania ogniem. Jest to kolejny etap realizacji programu OTW-WS (Over-the-Horizon Weapon System) – NSM mają stanowić uzbrojenie wielozadaniowych okrętów do działań przybrzeżnych LCS typów Freedom i Independence, a także zamawianych fregat typu Constellation (FFG(X)). Dodatkowo USMC, w ramach programu NMESIS, ma zbudować jednostki uzbrojone w precyzyjną broń przeciwokrętową pozwalającą na operowanie z wyrzutni kołowych.

Druga informacja, upubliczniona przez norweski koncern, dotyczy potwierdzenia decyzji Ministerstwa Obrony Hiszpanii o wyborze NSM jako uzbrojenia rakietowego dla fregat typu F-100 oraz F-110. W przypadku pierwszego z wymienionych typów okrętów norweskie pociski zastąpią obecnie eksploatowane Boeing RGM-84 Harpoon. Szczegóły dotyczące współpracy z Hiszpanią zostaną przedstawione po podpisaniu kontraktu. Obecnie Kongsberg nie informuje publicznie o wartości oraz zakresie negocjowanej umowy.

Zaprojektowany na przełomie wieków Kongsberg Naval Strike Missile (NSM) jest jednym z najnowocześniejszych pocisków przeciwokrętowych w świecie zachodnim. Dotychczas system został zakupiony przez Norwegię, Polskę, Stany Zjednoczone, Rumunię i Republikę Federalną Niemiec.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc