Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowe strategiczne okręty podwodne projektu 955A Boriej-A dla rosyjskiej floty

Najnowszy rosyjski startegiczny okręt podwodny Kniaz' Władimir. Fot. „PO Siewmasz”

Dyrektor stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku Michaił Budniczenko w artykule podsumowującym ubiegły rok, opublikowanym na łamach wydawanego przez to przedsiębiorstwo czasopisma Zawod, poinformował, że w lipcu 2020 r. został podpisany kontrakt na budowę dwóch kolejnych „boomerów” projektu 955A Boriej-A.


Zamówione przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej okręty będą nosiły nazwy Dmitrij Donskoj i Kniazʹ Potiemkin. Przydzielone zostaną nim najprawdopodobniej numery stoczniowe 209 i 210, ponieważ będą one szóstą i siódmą jednostką budowaną według projektu 955А. Podpisanie tego kontraktu planowane było pierwotnie na rok 2019, zaś rozpoczęcie ich budowy miało nastąpić 9 maja 2020 r., aby uświetnić 75. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Należy się spodziewać, że okręty te wejdą do służby w drugiej połowie obecnego dziesięciolecia i wzmocnią Flotę Północną.

Dotychczas rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot zasiliły trzy jednostki pierwotnego projektu 955 Boriej - Jurij Dołgorukij, Aleksandr Niewskij i Władimir Monomach, na których bandery podniesiono w latach 2013-2014 oraz Kniazʹ Władimir, będący pierwszą jednostką zmodernizowanego projektu, która weszła do służby w WMF 12 czerwca 2020 r. Aktualnie w Siewierodwińsku trwa wyposażanie i budowa czterech kolejnych okrętów proj. 955A. Pierwszy z nich Kniaz’ Oleg został zwodowany 16 lipca ub.r., natomiast stępki pozostałych: Gienieralissimusa Suworowa, Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego położono w latach 2014-2016. Budowa i wprowadzanie do służby strategicznych okrętów podwodnych typu Boriej-A stanowią realizację zapisów morskiej doktryny Rosji i ma pozwolić na utrzymanie na właściwym poziomie strategicznego komponentu obu rosyjskich flot oceanicznych - Północnej i Oceanu Spokojnego.


Temu ostatniemu celowi służy również szkolenie załóg okrętów z użycia ich głównego uzbrojenia, czyli międzykontynentalnych rakiet balistycznych R-30/3M30 Buława. W tym zakresie na uwagę zasługuje wydarzenie z 12 grudnia 2020 r., kiedy to Władimir Monomach z położenia podwodnego wystrzelił salwę złożoną z czterech pocisków międzykontynentalnych tego typu. Ich starty odbywały się z kilkusekundowymi odstępami. Sprawdzań ten zakończył się powodzeniem, rakiety wystrzelone z Morza Ochockiego uderzyły w cele położone na poligonie Cziża na półwyspie Kanin w obwodzie Archangielskim. Był to pierwszy start rakiet balistycznych z wyrzutni tego „boomera” po przebazowaniu go na Pacyfik, co nastąpiło w 2016 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowe strategiczne okręty podwodne projektu 955A Boriej-A dla rosyjskiej floty”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc