Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowe samoloty do przewozu VIP już w Wielkiej Brytanii

Jeden z dwóch samolotów dyspozycyjnych Dassault Falcon 900LX, który trafił do RAF. Fot. RAF

18 maja brytyjskie Siły Powietrzne (Royal Air Force) poinformowały, że para odrzutowych samolotów dyspozycyjnych Dassault Falcon 900LX została już dostarczona do użytkownika – 32. Eskadry RAF, która stacjonuje w bazie lotniczej Northolt.


Zgodnie z zapisami umowy, przez pierwsze dwa lata, samoloty będą eksploatowane przez personel wojskowy wspólnie z przedstawicielami firmy Centerline AV Ltd., która formalnie jest (obecnie) właścicielem maszyn. Powyższy czas ma pozwolić na osiągnięcie pełnego poziomu wyszkolenia przez personel wojskowy. W 2024 roku oba Falcony mają przejść modyfikację pozwalającą na osiągnięcie docelowego wyposażenia (w tym tajnych urządzeń wojskowych), co pozwoli na osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej. Samoloty zastępują w linii dotychczas wykorzystywaną parę BAe-146, które służyły do transportu VIP. W strukturach RAF Falcony 900LX otrzymają nazwę własną Envoy IV.

32. Eskadra RAF eksploatowała cztery samoloty BAe 146 (dwa Mk 2 skonfigurowane do transportu VIP oraz innych pasażerów oraz dwa Mk 3 do transportu ładunków). Na początku bieżącego roku rozpoczęto proces wycofywania całej czwórki – maszyny w wersji Mk 2 trafiły do muzeów w Wielkiej Brytanii, a Mk 3 sprzedano do australijskiego operatora towarowego Pionair Australia. Jak podkreślało, na początku bieżącego roku, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, poza następcami dla BAe 146 Mk 2, RAF ma także otrzymać następców dla Mk 3 – w tym przypadku brak obecnie szczegółów, być może będą to kolejne samoloty A400M Atlas bądź inny produkt koncernu Airbus.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc