Zaloguj

Nowe Lakoty dla US Army

23 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz amerykański oddział koncernu Airbus podpisali umowę w sprawie produkcji kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców UH-72A Lakota, czyli amerykańskiej wersji popularnego na świecie H145. 

Lipcowa umowa, o wartości 74 mln dolarów, zakłada produkcję i dostawę do US Army piętnastu egzemplarzy (z opcją rozszerzenia o trzy kolejne). W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu, a jego realizacja ma nastąpić do końca sierpnia 2022 roku. Wraz ze śmigłowcami producent ma dostarczyć osiemnaście zestawów odrzucanych drzwi do kabiny, a także filtry do wlotów silników oraz układy klimatyzacji.  

Śmigłowce Airbus UH-72A Lakota są sukcesywnie dostarczane przez amerykański oddział europejskiego giganta od grudnia 2006 roku. Początkowe zapotrzebowanie opiewało na 322 egzemplarze, które miały zastąpić w US Army UH-1H/V Iroquois, OH-58A/C Kiowa, a także pozwolić na skierowanie UH-60 Black Hawk do ważniejszych zadań. Dotychczas producent dostarczył już ponad 400 UH-72A Lakota (w tym sześć, które poprzez procedurę FMS trafiły do Tajlandii, a także kilka sztuk do US Navy). 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc