reklama Helikon-Tex

Nowe jednostki pływające dla amerykańskich sił specjalnych

13 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz United States Marine Inc. z Gulfport w stanie Missisipi podpisali kontrakt w sprawie budowy i dostaw do US Special Operations Command nowych jednostek pływających CCA (Combatant Craft Assault).


Łączna wartość kontraktu opiewa na 108 mln dolarów, a w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę wynoszącą 12 mln dolarów. Kolejne fundusze będą uruchamiane w ciągu pięciu najbliższych lat, wraz z zamawianiem kolejnych partii sprzętu. Pierwsza transza ma zostać dostarczona do kwietnia 2025 roku. Dotychczas US Navy odebrała przynajmniej kilka CCA, które służą do praktycznego sprawdzenia zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i operacyjnych. Dotychczas Departament Obrony ujawnił, że nieokreślona liczba CCA operuje na wodach Zatoki Perskiej.

Lekkie jednostki CCA są kupowane i eksploatowane do zadań związanych z operacjami morskimi na średnich dystansach - według odtajnionych przez administrację amerykańską informacji, służą do przewozu operatorów sił specjalnych w celu realizacji zadań na terenie przeciwnika. Dzięki swoim wymiarom oraz konstrukcji mają mieć ograniczoną skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego. Wyposażenie pokładowe obejmuje radar nawigacyjny oraz systemy łączności. W celu wykonywania stawianych zadań, mogą być transportowane na pokładach okrętów transportowych i desantowych.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama Spy Shop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc