Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Nowe jednostki pływające dla administracji morskiej

10 lipca Morski Oddział Straży Granicznej poinformował o uruchomieniu postępowania przetargowego w sprawie wyboru stoczni, która zbuduje dla formacji nową jednostkę patrolową o długości do 20 metrów wraz z wyposażeniem.

Jest to kolejna próba znalezienia podmiotów, który ma zbudować jednostkę, przeznaczoną dla stacjonującego w Gdańsku Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Dotychczasowe podejścia kończyły się unieważnieniem procedury, ze względu na przekroczenie budżetu przez potencjalnych oferentów. Co ciekawe, w ostatnim podejściu uczestniczyła tylko estońska Baltic Workboats AS – potencjalna wartość kontraktu może opiewać na kwotę około 8 mln złotych brutto. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie wniosków do 13 sierpnia 2019 roku.

Według planów, w przypadku podpisania kontraktu, dostawa jest przewidziana na koniec października 2020 roku. Do głównych zadań wymienia się pełnienie służby dozorowej, eskortowania jednostek pływających, akcji poszukiwawczo-ratowniczych SAR oraz wsparcia akcji gaśniczych.

Obok Straży Granicznej, postępowanie przetargowe (ogłoszone 5 lipca) prowadzi także Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. W jej ramach planowane jest wybór stoczni, która zbuduje wielozadaniową jednostkę ratowniczą dla powyższego użytkownika. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie wniosków do 30 września, natomiast wybór oferenta może nastąpić do końca bieżącego roku. Potencjalna wartość projektu oscyluje w granicach 273 mln złotych bez VAT, częściowo jest on finansowany z środków Unii Europejskiej. Nowa jednostka ma uzupełnić potencjał flagowej jednostki Służby, wielozadaniowego statku ratowniczego Kapitan Poinc, który wszedł do służby w 1996 roku przez stocznię Damen Shipyards Gdynia.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Nowe jednostki pływające dla administracji morskiej”

  1. Ani Straż Graniczna ani Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa to nie jest administracja morska. Administracja morska to Urzędy Morskie w Gdańsku, Słupsku i Szczecinie. Zatem tytuł do poprawy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc