Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe informacje o czeskiej amunicji dla Ukrainy

Ukraina otrzyma od Czech 4006 sztuk amunicji do dział kalibru 152 mm. Na zdjęciu samobieżne haubicoarmaty 2S3 Akacija Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot. OBWE

Kilka dni temu władze Republiki Czeskiej oficjalnie zapowiedziały przekazanie Ukrainie amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm. 26 stycznia pojawiły się bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej Jakub Fajor poinformował, że rząd w Pradze zatwierdził przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy 4006 granatów artyleryjskich kalibru 152 mm. Wartość tej amunicji szacowana jest przez czeski resort obrony na 36,6 mln CZK (ok. 1,5 mln EUR albo 1,7 mln USD), jednakże zgodnie z deklaracjami czeskich władz, Kijów nie zapłaci za tę amunicję ani hrywny ‒ ma to być, jak wprost powiedział kilka dni temu premier Petr Fiala, „prezent”. Amunicja ta trafi na Ukrainę do końca tego tygodnia, ale Fajor odmówił podania dokładnej daty ‒ w grę, jak poinformował, wchodzi czwartek lub piątek.

Zapewne chodzi o granaty odłamkowo-burzące granaty OF-540 lub ich czeskie odpowiedniki. Wraz z 26 152 mm samobieżnymi haubicoarmatami na podwoziu kołowym DANA M2 Ukraina zakupiła w Czechach dwa typy granatów odłamkowo-budzących: standardowe OF-540 i nowocześniejsze DN1CZ o donośności do 25,5 km (przy strzelaniu z niezmodernizowanego działa rodziny DANA ze standardową lufą).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc