Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe informacje na temat przekazania czołgów Leopard 1 Ukrainie

Ukraińscy żołnierze rozpoczną szkolenie na czołgach Leopard 1 wiosną, a więc na skierowanie ich na front przyjdzie jeszcze poczekać. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Danii

11 marca pełniący obowiązki szefa Ministerstwa Obrony Królestwa Danii Troels Lund Poulsen podczas wizyty w zakładzie niemieckiej firmy FFG Flensburger Fahrzeugbau GmbH we Flensburgu podał nowe informacje na temat dostaw Leopardów 1 dla Ukrainy.

W pierwszym etapie Ukraina miałaby otrzymać ok. 80 czołgów z planowanych do przekazania 178. Pierwsze czołgi zostaną wyremontowane, m.in. w zakładach należących do FFG, jeszcze wiosną br. i posłużą do szkolenia ukraińskich żołnierzy. Będzie to prawdopodobnie 25 wozów. Do końca roku do SZU miałyby trafić pozostałe wozy spośród wspomnianych 80. Kolejne dostawy przewidywane są na rok 2024. Znaczny udział w tym przedsięwzięciu ma Dania, która przekazuje w tym celu swoje stare Leopardy 1A5DK. Królestwo Danii pozyskało łącznie 230 Leopardów 1: 120 nowych Leopardów 1A3DK (dostawy w latach 1976-78), kolejne zaś ‒ 110 eks-niemieckich czołgów wersji A3 (100) i A4 (10) ‒ w latach 1992-94 z nadwyżek Bundeswehry. Wszystkie zostały zmodernizowane do wersji Leopard 1A5DK, m.in. poprzez instalację systemu kierowania ogniem EMES 18/TIS z kamerą termowizyjną. W późniejszych latach zostały zastąpione przez nowocześniejsze Leopardy 2A5DK (pierwszych 51 Leopardów 2A4 pozyskano z zasobów Bundeswehry w 1998 r.) od kilku lat modernizowane do standardu Leopard 2A7DK. Program dostawy Leopardów 1 Siłom Zbrojnym Ukrainy realizowany jest we współpracy z Republiką Federalną Niemiec i Królestwem Niderlandów.  Oprócz czołgów Ukraina otrzyma też pomoc w zakresie szkolenia załóg i personelu technicznego, a ponadto może liczyć na dostawy części zamiennych oraz amunicji. Nie wiadomo kiedy Leopardy 1 trafią na front, należy bowiem oczekiwać, że najpierw trzeba będzie poczekać na remont od dawna nieużywanych wozów, a szkolenie realizowane na zachodnich poligonach musi także potrwać co najmniej kilka tygodni.

Poulsen powiedział, że był „bardzo podekscytowany wizytą w FFG”, ponieważ „był tam, aby zobaczyć, jak postępują prace nad przygotowaniem czołgów Leopard 1 dla Ukrainy, abyśmy mogli jak najszybciej je przekazać”. Stwierdził, że jest dumny, ponieważ „Dania współpracuje z innymi państwami w celu wsparcia ukraińskiej walki o wolność za pomocą dużej i ważnej darowizny”. Dodał, że program dostaw Leopardów 1 dla Sił Zbrojnych Ukrainy współgra z dostawami czołgów z innych państw, a wspólny duńsko-holendersko-niemiecki program stanowi dobry przykład międzynarodowej współpracy. Tego rodzaju działania mają być „absolutnie kluczowe dla dalszego wspierania Ukrainy”.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowe informacje na temat przekazania czołgów Leopard 1 Ukrainie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc