Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe informacje na temat pomocy militarnej dla Ukrainy

Szwedzkie bojowe wozy piechoty Strf90 w drodze na Ukrainę. Fot. Noel Reports

W ostatnich dniach opublikowane zostały nowe informacje na temat pomocy wojskowej udzielanych Ukrainie przez państwa zachodnie.

21 maja premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy znaczącego wsparcia materiałowego. Miałoby ono obejmować nie tylko 30 000 racji żywnościowych (co, biorąc pod uwagę liczebność Sił Zbrojnych Ukrainy ocenianą na znacznie ponad pół miliona żołnierzy, nie jest dużym wsparciem), ale także około „100  wozów bojowych”. Zgodnie z oświadczeniem premiera Kishidy, pomoc ta stanowi odzwierciedlenie pogłębiania stosunków bilateralnych między Tokio a Kijowem. Zapewniając wsparcie wojskowe i pomoc humanitarną, Japonia dąży do dalszego wzmocnienia strategicznego partnerstwa i współpracy z Ukrainą. Co więcej, wsparcie to ma ogromne znaczenie symboliczne ‒ jest ono bowiem jasnym sygnałem zmian zachodzących w japońskiej polityce i tego, że Japonia staje się podmiotem politycznym mającym aktywny udział w kreowaniu globalnego środowiska bezpieczeństwa. Co do setki pojazdów, nie wiadomo, o jakie wozy chodzi, choć niektóre japońskie media wskazują na Komatsu LAV, lekki pojazd opancerzony 4×4, produkowany od 2002 r. Pojazd ma masę 4,5 t, 4,4 m długości, 2,04 m szerokości i 1,85 m wysokości, w standardowej odmianie może przewozić pięciu żołnierzy (wliczając kierowcę). Można go uzbroić w broń strzelecką. Ten lekko opancerzony pojazd (prawdopodobnie odpowiednik poziomu 2 wg normy STANAG 4569a) został wyprodukowany w liczbie niemal 2000, zatem Japonia ma potencjalnie spore nadwyżki.

Ponadto 22 maja w Niemczech nagrano film pokazujący transport kolejowy szwedzkich bojowych wozów piechoty Strf90 (lokalne oznaczenie CV90). W styczniu władze Królestwa Szwecji zobowiązały się do przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy 40÷50 Strf90. Odnotowanie obecności pojazdów w Niemczech oznacza, że pojazdy te niedługo trafią do nowego właściciela. Warto wspomnieć, że na przełomie stycznia i lutego w Norwegii media spekulowały na temat możliwości przekazania norweskich CV9030N Ukrainie, choć od tamtej pory sprawa przycichła.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc