Zaloguj

Nowe informacje na temat Leopardów 2 dla Ukrainy

Ukraińcy mogą mieć nadzieję na to, że wkrótce ‒ co zapewne oznacza przynajmniej kilka tygodni ‒ otrzymają czołgi Leopard 2. Fot. st. szer. Michał Chudziński/MON

24 stycznia przestrzeni publicznej pojawiło się szereg nowych informacji na temat ewentualnego przekazania czołgów zachodnich typów Siłom Zbrojnym Ukrainy. Najwięcej emocji budzi dostawa Leopardów 2, stąd informacje na ich temat pojawiają się najczęściej.

Polski wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak za pośrednictwem swojego konta na twitterze poinformował o złożeniu formalnego zapytania do strony niemieckiej o zgodę na przekazanie czołgów Leopard 2 Ukrainie. Przy okazji zaapelował do Niemiec, aby przyłączyły się do dostawy „składkowej” (zwanej niekiedy w mediach koalicyjną), w ramach której kilku użytkowników Leopardów 2 (ale nie tylko, bo również Francja z wozami Leclerc i Wielka Brytania z Challengerami 2) ma wysłać po kilka-kilkanaście czołgów dla SZU, tak aby łącznie uzbierała się liczba wozów pozwalająca na uzbrojenie jednego lub więcej batalionów czołgów. Warto odnotować, że kilka dni wcześniej polskie władze zapowiadały złożenie takiego wniosku, a przy okazji premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska czeka na zgodę Niemiec, ale niezależnie od stanowiska Berlina i tak „zrobi to, co trzeba”, sugerując, że bez zgody Niemiec Polska również przekazałaby wyprodukowane w Niemczech czołgi Ukrainie. Gotowość do wykonania podobnego kroku zadeklarowały władze Królestwa Norwegii.

Co do samej „koalicji” na rzecz dostawy czołgów Ukrainie, wg serwisu abcnews.go.com wysoki rangą ukraiński urzędnik miał powiedzieć, że na przekazanie Leopardów 2 zgodziło się 12 państw użytkujących wozy tego typu. Taka deklaracja miała paść podczas szczytu w bazie Ramstein kilka dni wcześniej. Kompletnej listy państw nie podano, ale można oczekiwać, że chodzi m.in. o: Polskę, Finlandię, Danię, Norwegię i Czechy, bowiem te państwa już wcześniej deklarowały możliwość przekazania Leopardów 2 Ukrainie, a Królestwo Niderlandów jest gotowe zapłacić za odkupienie czołgów od ich użytkownika, jeśli ten nie zdecyduje się na ich przekazanie jako daru. Według tego samego źródła, dostawa miałaby objąć ok. 100 czołgów Leopard 2, zapewne w większości lub wyłącznie w wersji A4.

Również tego samego dnia miała miejsce wspólna konferencja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i nowego niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa. Ten ostatni powiedział, że formalnej decyzji co do zgody na przekazanie Leopardów 2 Ukrainie jeszcze nie ma, ale ma zostać ona wkrótce podjęta. Co ciekawe, wprost zachęcił państwa zainteresowane dostawą do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich załóg. Z kolei Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że sprawa dostaw Leopardów 2 dla Ukrainy wkrótce zostanie rozwiązana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc