Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe FGM-148F Javelin dla Wielkiej Brytanii

Fot. Crown Copyright

28 lutego amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Wielkiej Brytanii partii kierowanych pocisków przeciwpancernych FGM-148F Javelin. Ogółem pakiet może mieć maksymalną wartość do 125,1 mln USD.

W ramach powyższej zgody władze Wielkiej Brytanii są zainteresowane zakupem do 600 pocisków (w tym 12 sztuk przeznaczonych do prób). Dodatkowo pakiet ma obejmować usługi szkolno-logistyczne realizowane przez przedstawicieli administracji federalnej Stanów Zjednoczonych. Obecnie wniosek eksportowy trafił do rozpatrzenia do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Brak sprzeciwu otworzy drogę do zawarcia umowy najwcześniej w kwietniu bieżącego roku. Jak wskazuje komunikat, mowa o fabrycznie nowych pociskach, które zostaną dostarczone przez spółkę Javelin Joint Venture, będącą tworem korporacji Lockheed Martin i Raytheon.

Brytyjczycy sukcesywne kupują kolejne partie pocisków FGM-148 Javelin od 2003 roku. Pierwsza umowa, obejmująca około 3800 sztuk, została zawarta w 2003 roku. Dostawy ruszyły dwa lata później. Już w 2004 roku zamówiono kolejnych 1200 sztuk, które dostarczono do końca 2008 roku. Ostatnia partia, 1300 sztuk, została zakontraktowana w 2009 roku, zamówienie zrealizowano do końca 2012 roku. Część z nich zużyto w czasie działań bojowych, a także ćwiczeń. Nie można wykluczyć, że nowa partia ma także pozwolić na uzupełnienie zapasów nadszarpniętych po dostawach pomocy wojskowej Ukrainie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc