Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe FGM-148F Javelin dla Wielkiej Brytanii

Fot. Crown Copyright

28 lutego amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Wielkiej Brytanii partii kierowanych pocisków przeciwpancernych FGM-148F Javelin. Ogółem pakiet może mieć maksymalną wartość do 125,1 mln USD.

W ramach powyższej zgody władze Wielkiej Brytanii są zainteresowane zakupem do 600 pocisków (w tym 12 sztuk przeznaczonych do prób). Dodatkowo pakiet ma obejmować usługi szkolno-logistyczne realizowane przez przedstawicieli administracji federalnej Stanów Zjednoczonych. Obecnie wniosek eksportowy trafił do rozpatrzenia do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Brak sprzeciwu otworzy drogę do zawarcia umowy najwcześniej w kwietniu bieżącego roku. Jak wskazuje komunikat, mowa o fabrycznie nowych pociskach, które zostaną dostarczone przez spółkę Javelin Joint Venture, będącą tworem korporacji Lockheed Martin i Raytheon.

Brytyjczycy sukcesywne kupują kolejne partie pocisków FGM-148 Javelin od 2003 roku. Pierwsza umowa, obejmująca około 3800 sztuk, została zawarta w 2003 roku. Dostawy ruszyły dwa lata później. Już w 2004 roku zamówiono kolejnych 1200 sztuk, które dostarczono do końca 2008 roku. Ostatnia partia, 1300 sztuk, została zakontraktowana w 2009 roku, zamówienie zrealizowano do końca 2012 roku. Część z nich zużyto w czasie działań bojowych, a także ćwiczeń. Nie można wykluczyć, że nowa partia ma także pozwolić na uzupełnienie zapasów nadszarpniętych po dostawach pomocy wojskowej Ukrainie.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc