Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe doświadczalne F-35 Lightning II

Fot. USAF

24 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zakupu nowych samolotów rodziny F-35 Lightning II przeznaczonych do celów doświadczalnych.

Styczniowa umowa ma maksymalną wartość 320 mln USD i jej ramach producent ma dostarczyć trzy egzemplarze, po jednym w każdej wersji (F-35A, F-35B, F-35C). Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca 2027 roku, a w momencie podpisania uruchomiono I transzę środków budżetowych w kwocie 27 mln USD. Obok funduszy amerykańskich w zakup zaangażowane są także pieniądze międzynarodowych członków programu, którzy współfinansują rozwój.

Pomimo wyprodukowania blisko 900 „seryjnych” F-35 Lightning II program nadal znajduje się w rozwoju, co wymusza realizacje licznych lotów doświadczalnych i certyfikacyjnych. Z racji, że flota maszyn doświadczalnych należy do najstarszych powoli następuje proces ich wykruszania, co z kolei wymaga nowych inwestycji. Doskonałym przykładem jest przebudowa pierwszego seryjnego F-35A Lightning II należącego do ośrodka doświadczalnego Edwards w Kalifornii do konfiguracji Block 4 TR-3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc