Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Nowe C295MPA dla Republiki Irlandii

2 października rząd Republiki Irlandii poinformował o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie zakupu nowych turbośmigłowych samolotów patrolowych, które zastąpią dwa obecnie eksploatowane CN-235 – zwycięstwo przyznano koncernowi Airbus.

Według dostępnych, szczątkowych, informacji dwa samoloty w wersji patrolowej mają kosztować ponad 60 mln euro. Powyższa kwota ma objąć także wsparcie szkolno-logistyczne. Oferta Airbusa, obejmująca samoloty C295MPA, pokonała Leonardo, który promował w Irlandii MC-27J w wersji MPA. Podpisanie umowy może nastąpić jeszcze w bieżącym roku, o ile nie nastąpią nieprzewidywalne problemy.

Nowe samoloty są potrzebne ze względu na potrzeby operacyjne. CN-235 trafiły do eksploatacji w 1994 roku i są intensywnie eksploatowane w zadaniach patrolowych oraz wsparcia innych służb porządku publicznego – m.in. mogą transportować poszkodowanych w wypadkach na terenie kraju oraz Europy.

Dla programu C295 sukces w Republice Irlandii to kolejny etap zdobywania rynku. Pomimo niewielkiej liczby, jest to przydatny, gdyż w ostatnich latach program zanotował zadyszkę dotyczącą sprzedaży – w tym roku udało się dotychczas sprzedać dwa egzemplarze, które trafiły po jednym do Kazachstanu oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

(ŁP) Foto: Airbus
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc