Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowe „Air Force One” opóźnione o 2–3 lata

Wizja artystyczna samolotu VC-25B. Rys. Boeing

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) potwierdziły, że wprowadzenie do służby nowych samolotów „prezydenckich” typu Boeing VC-25B nastąpi od 24 do 36 miesięcy później niż planowano. Poprzednio szacowano, że opóźnienie wyniesie ok. 17 miesięcy.

Sytuacja ta wynika przede wszystkim ze zmiany podwykonawcy odpowiedzialnego za wyposażenie i wystrój wnętrza samolotów. Firma Boeing, która odpowiedzialna jest za całość programu VC-25B musiała zlecić wykonanie prac wykończeniowych nowemu podwykonawcy. Biuro programu musiało również przeprojektować rozmieszczenie niektórych systemów elektrycznych oraz okablowania.

Program wdrożenia nowych samolotów „Air Force One” (PAR – Presidential Aircraft Recapitalization) obejmuje zakup dwóch komercyjnych Boeingów 747-8 i ich modyfikację do standardu VC-25B. Mają one zastąpić użytkowane obecnie dwa samoloty Boeing VC-25A. Program, który jest na etapie opracowania inżynieryjnego i rozwoju konstrukcji (EMD), został dofinansowany w roku fiskalnym 2022 kwotą 680,7 miliona USD. Jest to o 60 milionów dolarów mniej niż w roku fiskalnym 2021. Przewidywany budżet programu na rok fiskalny 2023 ma wynieść ok. 493 miliony USD.

Opóźnienie oznacza, że samoloty VC-25B nie osiągną wstępnej gotowości operacyjnej (IOC) w 2025 r., tak jak pierwotnie planowano. Oznacza to również wymóg przedłużenia służby użytkowanych obecnie VC-25A. Dwa VC-25A zbudowane zostały na bazie egzemplarzy komercyjnych Boeing 747-200B zakupionych w 1982 r. Weszły one do służby we wrześniu 1990 r. Są to jedne z najstarszych Jumbo Jetów użytkowanych na świecie. Znajdują się na wyposażeniu skrzydła transportowego 89th AW/PAG (Airlift Wing/Presidential Airlift Group), które stacjonuje w bazie Joint Base Andrews-NAF Washington w stanie Maryland.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc