Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe AIM-9X Sidewinder dla Republiki Korei

1 października Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Republiki Korei partii kierowanych pocisków Raytheon AIM-9X Sidewinder Block II. Wraz z wnioskiem dotyczącym Egiptu rozpoczyna nowy rok budżetowy w sprawie umów FMS. 

Według wniosku eksportowego, który zgodnie z procedurą programu FMS trafił teraz do Kongresu Stanów Zjednoczonych, Seul jest zainteresowany zakupem 115 pocisków AIM-9X Block II, a także 50 szkolnych CATM-9X oraz pakietu części zamiennych i wsparcia szkolno-logistycznego. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 158 mln dolarów. Dzięki zakupowi Republika Korei uzupełni zapasy magazynowe AIM-9, które są standardowym uzbrojeniem samolotów bojowych Sił Powietrznych tego kraju. 

Październik stanowi początek roku budżetowego w Stanach Zjednoczonych. Z tego też względu Departament Stanu dokonał podsumowania programu FMS w roku finansowym 2020, który okazał się rekordowym w czasie administracji prezydenta Donalda Trumpa – liczba programów wyniosła 68, a ich łączna (maksymalna) wartość opiewała na kwotę 83,5 mld dolarów. Część z nich nie przerodziła się dotychczas w umowy międzyrządowe (m.in. na Filipinach czy w Szwajcarii). Statystycznie najwięcej zgód (o także najwyższej wartości) dotyczyło obszaru Pacyfiku – 25 wniosków na kwotę 44,1 mld dolarów, Europa zamknęła się 20 wnioskami na kwotę 21,1 mld dolarów, Bliski Wschód 14 wniosków na kwotę 11,5 mld dolarów, Afryka 5 na kwotę 5,1 mld dolarów, a reszta to państwa kontynentów amerykańskich.  

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc