Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Nowa Zelandia odebrała nowy okręt zaopatrzeniowy

12 czerwca Marynarka Wojenna Nowej Zelandii poinformowała, że komisja odbiorca podpisała protokół dostawy wielozadaniowego okrętu zaopatrzeniowego HNZMS Aotearoa, który był budowany w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan.  

Tego dnia okręt opuścił koreański port i rozpoczął rejs dostawczy do domu, gdzie jest spodziewany w lipcu. Dostawa jednostki to także owoc zakończonych z sukcesem prób morskich, które były prowadzone w pierwszej połowie bieżącego roku – w części z nich uczestniczyła budowana dla Filipin fregata rakietowa Jose Rizal. 

HNZMS Aotearoa został zamówiony w 2016 roku w celu zastąpienia okrętu zaopatrzeniowego HNZMS Endeavour (wycofany w grudniu 2017 roku). Dla południowokoreańskiego przemysłu stoczniowego był to jeden z trzech ważnych sukcesów w segmencie wojskowych jednostek zaopatrzeniowych budowanych na eksport – obok Nowej Zelandii swoje zamówienia w tym kraju złożyły także Wielka Brytania (cztery typu Tide) oraz Norwegia (HNLMS Maud). Uroczyste położenie stępki odbyło się 13 sierpnia 2018 roku, a wodowanie 24 kwietnia 2019 roku.  

HNZMS Aotearoa ma wyporność 26000 ton i 173 metrów długości. Napęd w układzie CODLAD pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 16 węzłów. Jako jednostka wielozadaniowa może zabrać na pokład 8000 ton paliwa dla silników okrętowych, 1500 ton paliwa lotniczego oraz do dwunastu kontenerów z ładunkami suchymi lub mrożonymi.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Hyundai Heavy Industries
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc