Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowa rola prywatnych Dassault Mirage F1 w Stanach Zjednoczonych

Należące do firmy ATAC Mirage F1 mają wykonywać loty towarzyszące dla oblatywanych w Fort Worth F-35 Lightning II. Fot. ATAC

10 sierpnia należąca do korporacji Textron Inc., Airborne Tactical Advantage Company (ATAC) poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy na realizację usług lotniczych na rzecz US Navy z wykorzystaniem odrzutowych samolotów Dassault Mirage F1.


Przez okres pięciu lat należące do ATAC Mirage F1 mają wykonywać loty u boku wielozadaniowych F-35 Lightning II, które wykonują swoje pierwsze obloty po zakończonym montażu w zakładach korporacji Lockheed Martin w Fort Worth w stanie Teksas. Użytkownik oddeleguje do roli maszyn towarzyszących trzy Mirage F1, które mają wykonywać loty z wojskowej części lotniska w Fort Worth, na którym mieści się także centrum montażowe korporacji Lockheed Martin. Rocznie nalot całej trójki ma wynosić około 600 godzin, Mirage F1 będą towarzyszyć F-35 w czasie oblotów oraz testów w powietrzu. Usługi mają zostać zapoczątkowane pod koniec 2022 roku bądź na początku 2023.

ATAC, w 2017 roku, odkupiła od Francji 63 egzemplarze Dassault Mirage F1 różnych wersji z przeznaczeniem do wykorzystania w roli samolotów agresorów na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z deklaracjami w linii ma znajdować się około 40 egzemplarzy, a pozostałe służyć jako źródło części zamiennych. Dotychczas utracono jeden (10 lutego 2022 roku w Arizonie). Obecnie Mirage F1 to podstawowy typ odrzutowego samolotu bojowego firmy ATAC, poza nimi flota obejmuje pojedyncze egzemplarze IAI Kfir, Aero L-39 Albatros oraz Hawker Hunter.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc