Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa partia zasobników Talios dla francuskich Rafale

DGA zamówiła kolejną partię zasobników Talios. Fot. Thales Group

6 maja Thales Group poinformował o podpisaniu umowy z Generalną Dyrekcją ds. Uzbrojenia DGA w sprawie zamówienia kolejnej partii optoelektronicznych zasobników obserwacyjno-celowniczych Talios.


Majowe zamówienie obejmuje 21 zasobników, które mają zostać dostarczone w latach 2024-25. Łącznie DGA zamówiła dotychczas 67 sztuk urządzeń tego typu, które mają stanowić wyposażenie podwieszane wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale eksploatowanych przez lotnictwo francuskie (zarówno Siły Powietrzne i Kosmiczne oraz Marynarkę Wojenną). Co należy podkreślić, nowe zamówienie rozszerza dotychczasowe plany, które zakładały, że liczba zasobników Talios będzie wynosić 50 sztuk – jednym z powodów może być wzrost wydatków obronnych związanych z konfliktem na Ukrainie oraz podjęciem politycznej decyzji o zwiększeniu potencjału operacyjnego sił zbrojnych.

Program budowy i rozwoju zasobnika Talios został zapoczątkowany w 2013 roku. Próby lotnicze zapoczątkowano w 2016 roku, a w 2018 roku agencja DGA zamówiła pierwszą partię 20 sztuk. Pierwsze z nich dostarczono w 2019 roku, a wstępna gotowość operacyjna została ogłoszona w październiku 2020 roku. Zasobniki zostały zintegrowane z samolotami Rafale F3-R, a w przyszłości mają być także wykorzystywane przez wersję F4. Poza wykorzystywaniem w charakterze systemu do obserwacji i wskazywania celów naziemnych, Talios może służyć jako pasywny moduł obserwacji i celowania przeznaczony do lokalizowania obiektów latających.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc