Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Nowa partia AMRAAMów dla Kuwejtu

23 stycznia Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż o Kuwejtu kolejnej partii kierowanych pocisków rakietowych Raytheon AIM-120C-7 AMRAAM.

Broń ma stanowić uzbrojenie floty wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18C/D Hornet, eksploatowanych przez lotnictwo wojskowe tego bogatego emiratu. W ramach upublicznionych dokumentów, Kuwejt chce zakupić 60 pocisków wraz ze wsparciem szkolno-logistycznym. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 110 mln dolarów.

Początkowo Kuwejtczycy mogli kupić jedynie starsze AIM-7 Sparrow, które dostarczono w ramach bazowego kontraktu na początku lat 90. XX wieku. Zmiany geopolityczne umożliwiły sprzedaż AIM-120C AMRAAM w bieżącym wieku, od samego początku do tego kraju trafiają pociski w wersji C-7.

Powyższy wniosek eksportowy jest jednym z pierwszych, które rozpatrzył (pozytywnie) Departament Stanu w bieżącym roku. Co więcej należy do pierwszego pakietu zatwierdzonego przez nową administrację prezydenta Trumpa – całość wyceniono na 1,8 mld dolarów i obejmuje umowy z Kuwejtem, Kenią, Wielką Brytanią oraz Arabią Saudyjską.

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc