Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa korweta dla Floty Oceanu Spokojnego ujrzała światło dzienne

Korweta rakietowa Riezkij tuż po wytoczeniu na pokład doku pływającego. Większość prac montażowych przy tej jednostce zrealizowanych zostało w hali stoczniowej. Fot. Died Mitrofan/forums.airbase.ru

1 lipca we wchodzącej w skład koncernu OSK stoczni Amurskij Sudostroitielnyj Zawod z Komsomolska nad Amurem odbyła się uroczystość chrztu i wytoczenia z hali stoczniowej na pokład doku pływającego Zieja korwety rakietowa Riezkij (343). Jest to druga zmodernizowana jednostka projektu 20380 przeznaczona dla Floty Oceanu Spokojnego. Pierwszą była zbudowana przez tą sama stocznię korweta Gieroj Rossijskoj Fiedieracyi Ałdar Cydienżapow (339), która weszła do służby 25 grudnia 2020 r.

Od jednostek budowanych według bazowego projektu okręty te różnią się zastosowaniem masztu zintegrowanego IBMK z wielozadaniowym system radiolokacyjny Zasłon. Jest on nieco zubożoną wersją tego masztu zastosowanego na korwetach projektu 20385. Dzięki systemowi Zasłon wykorzystującymi aktywne anteny ścianowe AFAR znacznie zwiększyła się liczba śledzonych obiektów powietrznych (do ponad 100), przy jednoczesnej możliwości naprowadzania do 16 własnych pocisków na różne cele. Zastosowanie Zasłona pozwala na pełne wykorzystanie parametrów systemu przeciwlotniczego Riedut, w szczególności w przypadku złożonych scenariuszy obrony przeciw zagrożeniom zbliżającym się szybko na małej wysokości z różnych kierunków, jak też w przypadku obrony sektorowej zespołu okrętów (statków) na dużym dystansie, czyli tam, gdzie radar z anteną obrotową może mieć problemy np. z aktualizacją danych o położeniu celu. Zasłon pozwolił także na rezygnację ze systemów Monumient-A i Puma, ponieważ przejął on ich funkcje wskazywania celów i kierowania ogniem.

Położenie stępki pod budowę korwety Riezkij pod numerem stoczniowym 2104 odbyło się w Komsomolsku nad Amurem 1 lipca 2016 r., czyli dokładnie pięć lat temu. Jednostka została zwodowana w bardzo wysokim stopniu ukompletowania, czeka ją tylko jeszcze montaż masztów oraz próby stoczniowe i państwowe. Próby te realizowane będą już we Władywostoku, dokąd okręt zostanie przetransportowana na pokładzie doku Zieja. Według deklaracji przekazanych podczas uroczystości chrztu nowa korweta ma wejść do służby w przyszłym roku.

Tymczasem stocznia Amurskij Sudostroitielnyj Zawod przygotowuje się do budowy kolejnych jednostek tej klasy, ponieważ 15 grudnia 2020 r. podpisała kontrakt z rosyjskim Ministerstwem Obrony na budowę sześciu kolejnych korwet dla Floty Oceanu Spokojnego. Będą to dwie jednostki projektu 20380 (zapewne w zmodyfikowanej wersji) oraz cztery okrętu projektu 20385. Mają one zostać zasilić WMF FR w latach 2024-2028, co wydaje się mało realne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc