Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Nowa japońska jednostka do śledzenia chińskich okrętów podwodnych

Najnowszy okręt dozoru hydroakustycznego Japońskich Morskich Sił Samoobrony Aki. Fot. JMSDF

4 marca w Tamano w prefekturze Okayama podniesiono banderę Japońskich Morskich Sił Samoobrony na oceanicznym okręcie dozoru hydroakustycznego Aki. To już trzecia jednostka typu Hibiki, ale co ciekawe, poprzednia weszła do służby... niemal 30 lat temu.

Okręt zamówiono 1 lutego 2018 r. Aki (AOS-5203) został zbudowany w stoczni Mitsui Engineering & Shipbuilding Co., Ltd. w Tamano i zwodowano 15 stycznia 2020 r. Jednostka ma układ konstrukcyjny katamarana klasy SWATH (Small Waterplane Area Twin Hull) z kadłubami zasadniczymi wykonanymi w kształcie torped i będącymi w pełnym zanurzeniu. Oba są połączone z pokładem górnym i znajdującą się na nim nadbudówką wąskimi podporami, stawiającymi mały opór hydrodynamiczny. Okręt wypiera 3860 ton, i ma wymiary 67×29,9×7,5 m. Napęd stanowią cztery silniki wysokoprężne Mitsubishi S6U-MPTK, pracujące parami na dwie linie wałów i zapewniające prędkość 11 węzłów. Zasięg wynosi 3800 mil morskich. Poprzednie w serii to: Hibiki (AOS-5201, w służbie od 30 stycznia 1991 r.) i Harima (AOS-5202, w służbie od 10 marca 1992 r.)

Aki, podobnie jak jednostki siostrzane jest przeznaczony do podwodnego dozoru hydroakustycznego. W tym celu jest wyposażony w system AN/UQQ-2 SURTASS (Surveillance Towed Array Sensor System) z holowaną aktywną anteną liniową LFA (Low Frequency Active). Jest to urządzenie dalekiego zasięgu, pracujące na częstotliwościach od 100 do 500 kHz, znane z amerykańskich protoplastów typu Hibiki, czyli jednostek serii Victorious i pojedynczej, większej od nich USNS Impeccable (T-AGOS-23). Załogę Aki stanowi 40 ludzi, w tym pięciu techników cywilnych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, operatorów systemu SURTASS.

Dane z czujników są przekazywane przez amerykański Defense Satellite Communications System (pol. Obronny System Łączności Satelitarnej) oraz przetwarzane i udostępniane także Stanom Zjednoczonym, a w konsekwencji zapewne innym sojusznikom w rejonie Azji i Dalekiego Wschodu. Ponadto są on gromadzone w bazie danych akustycznych okrętów podwodnych Integrated Undersea Surveillance System (pol. Zintegrowany System Nadzoru Podmorskiego).

SURTASS na jednostkach japońskich i amerykańskich służy do monitorowania ruchów rosyjskich okrętów podwodnych, a obecnie szczególnie interesujące stały się jednostki należące do Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Nowa japońska jednostka do śledzenia chińskich okrętów podwodnych”

  1. Do tej pory byłem przekonany, że amerykańskie urządzenia nasłuchu hydrolokacyjnego obsługują przeszkoleni japońscy technicy. Tymczasem to Amerykanie jak też amerykański system łączności i przesyłu danych. Sprytne... Ciekawe, czy podobny mechanizm będzie zastosowany w polskim systemie obrony przeciwlotniczej opartym właśnie na amerykańskim systemie kontroli powietrznej.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc