Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Nowa fabryka rosyjskich bezzałogowców w Dubnej

Zakłady w Dubnej będą produkować bezzałogowce Orion/Inochodiec. Fot. Kronsztadt

22 grudnia rosyjska spółka Kronsztadt podała, że zakończyła budowę nowej fabryki bezzałogowych systemów powietrznych. Inwestycję zlokalizowano w Dubnej. Obecnie dobiega końca wyposażanie linii produkcyjnych, a część ze stanowisk rozpoczęła już funkcjonowanie. Jest to de facto pierwszy nowy zakład produkcji bezzałogowców w Rosji.

Nową fabrykę w Dubnej spółka Kronsztadt rozpoczęła budować w kwietniu 2021 r. i od tamtej pory wielokrotnie o tej inwestycji wspominali najważniejsi przedstawiciele firmy, m.in. dyrektor generalny Siergiej Bogatikow czy główny konstruktor Nikołaj Dołżenkow. Kronsztadt swoje nowe zakłady w Dubnej przedstawia jako miejsce produkcji dużych bezzałogowców (czyli kategorii MALE – medium-altitude long-endurance), także bezzałogowych śmigłowców. Choć komunikat Kronsztadtu o tym nie wspomina, zakłady w Dubnej będą produkować przede wszystkim BSP Orion/Inochodiec, a następnie w przyszłości zapewne BSP Sirius/Inochodiec-RU, oba skonstruowane przez spółkę Kronsztadt. W przypadku śmigłowców, chodzi o bezzałogowce BWS-WT450 o cywilnym przeznaczeniu, skonstruowane w NPP Strieła. Zakłady w Dubnej będą zajmować się zarówno produkcją płatowców, jak i ich montażem końcowym i integracją wyposażenia. Teren fabryki liczy łącznie 50 ha i składa się zarówno z nowych hal spółki Kronsztadt, jak i zmodernizowanych budynków mieszczącej się na tych terenach spółki Dubnienskij maszynostroitielnyj zawod imieni N. P. Fiedorowa (DMZ).

Zakłady w Dubnej firmy Kronsztadt. Fot. Kronsztadt

DMZ to zakłady lotnicze w czasach ZSRS wyspecjalizowane w produkcji lotniczej i rakietowej (m.in. pocisków rakietowych konstruowanych w MKB Raduga, zlokalizowanego po sąsiedzku, którego zapleczem produkcyjnym jest DMZ), wytwarzając głównie części, zespoły, a także płatowce, czego symbolem może być samolot MiG-25 z podwieszonymi pociskami przeciwradiolokacyjnymi Ch-58, ustawiony w parku w roli pomnika nieopodal siedziby MKB Raduga i DMZ. W kryzysowych latach 90. DMZ rozszerzał zakres produkcji o wyroby cywilne, także lotnicze. W 2020 r. DMZ kupiła prywatna spółka Kronsztadt.

Obecnie trwa wyposażanie poszczególnych wydziałów produkcyjnych, część z nich już rozpoczęła pracę. Fot. Kronsztadt

W swoim komunikacie nazywa zakłady w Dubnej pierwszą wyspecjalizowaną fabryką BSP w Rosji. Nowa fabryka składa się z trzech wydziałów produkcyjnych – w pierwszym umieszczono produkcję płatowców i części z kompozytów oraz lakiernię, w drugiej będzie odbywał się montaż części, natomiast trzecia będzie zajmować się montażem końcowym bezzałogowców. Tę część inwestycji Kronsztadt sfinansował samodzielnie, co kosztowało 4 mld RUB (48 mln EUR). W przypadku DMZ przeprowadzono rekultywację terenu i modernizację lub odbudowę 14 budynków, głównie produkcyjnych i pomocniczych, m.in. galwanotechniczny, mechaniczny i obróbki skrawaniem. Wydziały te będą pracować zarówno na nowe potrzeby produkcji BSP, jak i w ramach dotychczasowego zakresu działalności DMZ. W praktyce z punktu widzenia produkcji BSP zajmie się współprodukcją naziemnych stanowisk kierowania i kontroli bezzałogowców, a także płatowców. Produkcja w Dubnej rusza jeszcze w grudniu. Łącznie nowe zakłady spółki Kronsztadt dadzą zatrudnienie 1500 osobom w całym regionie.

Stanowisko przygotowywania prepregów z tkaniny węglowej. Fot. Kronsztadt

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc