Zaloguj

Nowa Dęba drugim największym poligonem w Polsce

- Ten poligon, który się rozrasta, który jest powiększany, będzie docelowo drugim pod względem wielkości poligonem w Polsce. Porównywalny będzie do największego, jaki jest w Drawsku Pomorskim. Będzie to miejsce, w którym będą ćwiczyli żołnierze Wojska Polskiego, szczególnie z 18. Dywizji Zmechanizowane. Będzie to także miejsce, w którym ćwiczyli będą żołnierze z wojsk sojuszniczych, w tym z wojsk Stanów Zjednoczonych - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Nowa Dęba.

W środę 25 września szef MON ogłosił decyzję o rozbudowie poligonu w Nowej Dębie, zgodnie z którą poligon powiększy się aż o 10 tys. ha gruntów. Jego rozbudowa umożliwi realizację inwestycji na Placu Ćwiczeń Taktycznych – Lipa, który wejdzie w skład Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Inwestycje będą obejmowały budowę budynku koszarowego, modernizację strzelnicy artyleryjskiej, budowę lądowiska Medavac oraz wykonanie placu szkolenia OPBMR.

- Pytałem o zmiany zachodzące w Wojsku Polskim i są to pozytywne zmiany, a dowodem tego, że są to pozytywne zmiany jest fakt, że poligon w Nowej Dębie powiększa się po podpisaniu umowy z nadleśnictwem. Tereny, który w 2012 roku, a więc 7 lat temu zostały przekazane nadleśnictwu wracają do poligonu. Dlaczego tak zrobiono wówczas? Otóż dlatego, że rząd koalicji PO-PSL nakłaniał, wręcz zmuszał dowódców do tego, żeby ograniczali infrastrukturę wojskową, żeby rezygnowali z 10 % właśnie nieruchomości wojskowych, które są w użytkowaniu Wojska Polskiego. Czy to służyło bezpieczeństwu naszej Ojczyzny? Oczywiście nie. Dziś priorytetem moim, jako ministra obrony narodowej rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta pana Andrzeja Dudy jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny - powiedział minister Błaszczak.

Minister Błaszczak przekazał również dziewięć Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD dla 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Przekazane pojazdy przeznaczone są do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.

- Wojsko Polskie jest liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt, POPRAD-y są tego przykładem. To jest sprzęt wyprodukowany w Polsce, to jest sprzęt należący do najnowocześniejszych, to jest sprzęt, który trafia do żołnierzy świetnie wyszkolonych, przygotowanych. Żołnierzy, którzy rzeczywiście stanowią o sile naszej obronności, naszych zdolności obronnych - mówił szef resortu obrony.

Podczas wizyty na poligonie szef MON zapoznał się z przebiegiem ćwiczenia kierowania ogniem realizowanego przez żołnierzy 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Obecnie Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba wykorzystywany jest do celów szkoleniowych zarówno przez jednostki wojskowe z Polski, jak również do ćwiczeń z pododdziałami sojuszniczymi w ramach NATO.

Zestaw Poprad przeznaczony jest do zwalczania celów na wysokości do 3,5 km i na odległości do 5,5 km. Uzbrojony jest w cztery wyrzutnie zestawów przeciwlotniczych Grom/Piorun i wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz telewizyjną. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”.

Źródło: MON

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc