Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Norweskie F-35A po raz pierwszy na ćwiczeniach „Red Flag”

Wstępną gotowość operacyjną F-35A norweskich sił powietrznych ogłoszono (jako pierwszą w Europie) w listopadzie 2019 r. Fot. Luftfosrvaret

Po raz pierwszy w historii norweskie trudno wykrywalne myśliwce Lockheed Martin F-35A Lightning II wzięły udział w odbywających się w bazie Nellis AFB w Newadzie w Stanach Zjednoczonych międzynarodowych ćwiczeniach „Red Flag”.

W trwających od 8 do 19 marca ćwiczeniach „Red Flag 21-2” uczestniczyły cztery samoloty myśliwskie F-35A ze składu Luftforsvaret. Norwescy piloci i technicy F-35A brali udział w ćwiczeniach w Nellis już w 2019 r., tym razem mieli okazję sprawdzić w działaniu po raz pierwszy własne myśliwce tego typu.

Norwegia zamówiła 52 samoloty myśliwskie Lockheed Martin F-35A Lightning II, z czego do marca 2021 r. dostarczonych zostało 28 egzemplarzy. Fot. Luftfosrvaret.

Kontyngent norweski reprezentował 62 Dywizjon Myśliwski ze składu 56 Skrzydła Myśliwskiego, stacjonujący w bazie Luke AFB w Arizonie. Jednostka ta odpowiada za szkolenie na F-35 pilotów sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, Włoch i Norwegii. W Luke znajduje się 10 norweskich samolotów Lightning II.

Ćwiczenia „Red Flag” są organizowane od 1975 r. i mają za zadanie szkolenie w prowadzeniu operacji lotniczych w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych działań bojowych. W ostatniej edycji 21-1 wzięło udział ponad 2500 żołnierzy z USA, Norwegii, Singapuru, Szwecji i sześciu innych krajów należących do NATO. Według uczestników, wymagające i intensywne ćwiczenia „Red Flag” mają dla wszystkich biorących w nich udział bardzo dużą wartość i pozytywnie wpływają na zwiększenie interoperacyjności z innymi użytkownikami samolotów F-35.

Norwegia zamówiła 52 samoloty myśliwskie Lockheed Martin F-35A Lightning II, z czego do marca 2021 r. dostarczonych zostało 28 egzemplarzy. Stanowią one wyposażenie wspomnianego 62 FS w Stanach Zjednoczonych oraz 332 Dywizjonu w Ørland koło Trondheim. Wstępną gotowość operacyjną F-35A norweskich sił powietrznych ogłoszono (jako pierwszą w Europie) w listopadzie 2019 r. W lutym 2021 r. cztery samoloty z załogami przez trzy tygodnie pełniły służbę na Islandii w ramach misji NATO Air Policing. Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej F-35A RNoAF jest zaplanowane na 2025 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc