Zaloguj

Northrop Grumman zbuduje nową generację pocisków balistycznych

8 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Northrop Grumman w sprawie realizacji programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent), który ma pozwolić na zastąpienie obecnie eksploatowanych pocisków Minuteman III. 

Oferta koncernu Northrop Grumman była jedyna, która wpłynęła do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Konkurencyjny zespół, na czele którego znajdował się Boeing, nie zdecydował się na podjęcie rywalizacji. Umowa, na fazę projektowania i testów, ma wartość 13,3 mld dolarów i ma zostać zrealizowana do końca lutego 2029 roku. W ramach prac nad GBSD Northrop Grumman będzie współpracować z innymi podmiotami, wśród których można wymienić Aerojet Rocketdyne, Collins Aerospace, General Dynamics, Honeywell, Kratos Defense and Security Solutions, L3Harris, Textron Systems. Łącznie w program ma być zaangażowanych ponad 10 tys. pracowników. 

Pociski balistyczne LGM-30 Minuteman III były produkowane przez koncern Boeing w latach 70. XX wieku. Obecnie amerykańskie siły zbrojne dysponują około 350 egzemplarzami, które są rozlokowane w trzech bazach rakietowych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jest to jedyny typ międzykontynentalnego pocisku balistycznego bazowania lądowego znajdującego się na uzbrojeniu sił zbrojnych tego kraju. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc