Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Northrop Grumman z kontraktem na produkcję E-2D Hawkeye dla Francji

Northrop Grumman zawarł kontrakt na produkcję trzech samolotów E-2D Hawkeye dla Francji. Będą to kolejne eksportowe maszyny tego typu, obecnie w produkcji znajdują się egzemplarze dla Japonii. Fot. US Navy

22 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie zamówienia trzech pokładowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye. Maszyny trafią do drugiego klienta eksportowego, czyli Francji.

Powyższy kontrakt ma wartość 353,6 mln USD i obejmuje produkcję trzech samolotów. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do końca kwietnia 2027 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Zgodnie z procedurą programu FMS, pośrednikiem w transakcji jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Nie są to jedyne fundusze na powyższe samoloty, 16 kwietnia obie strony (Departament Obrony oraz Northrop Grumman) zawarli umowę wstępną o wartości 99 mln USD w sprawie rozpoczęcia produkcji częci i zamawiania komponentów do tych samolotów.

Międzyrządowa umowa LoA pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Francją została podpisana w ostatnim kwartale 2020 roku. Paryż publicznie deklarował chęć zakupu trzech E-2D Hawkeye od 2019 roku – ma to związek z potrzebami operacyjnymi lotnictwa morskiego, które operuje z pokładu lotniskowca Charles de Gaulle. Zastąpią trzy samoloty E-2C Hawkeye 2000. Obecnie Francja jest jedynym (poza Stanami Zjednoczonymi) użytkownikiem okrętów tej klasy wyposażonych w układ CATOBAR. W niedalekiej przyszłości do powyższej listy mają dołączyć Chiny oraz Indie. W przypadku tego ostatniego państwa, jest ono także potencjalnym klientem na samoloty Northrop Grumman E-2D Hawkeye, deklarującym zakup do sześciu sztuk.

Obecnie samoloty tego typu są eksploatowane przez lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych oraz pierwszego klienta eksportowego - Japonię. W ramach pierwszej transzy (w 2016 roku) zamówiono cztery egzemplarze, a w kolejnych rozszerzono zamówienie o kolejnych dziewięć sztuk. Są one eksploatowane z baz lądowych.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Northrop Grumman z kontraktem na produkcję E-2D Hawkeye dla Francji”

  1. Takie trzy samoloty potrzebne dla naszej armii z bazowaniem lądowym w południowo- zachodniej części kraju. Dałoby to wiele nowych możliwości naszej armii.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc