Zaloguj

Northrop-Grumman wycofuje się z T-X

1 lutego przedstawiciele koncernu Northrop-Grumman poinformowali, że wycofują się z programu T-X, czyli rywalizacji dotyczącej wyboru dostawcy następcy dla odrzutowych samolotów szkolno-treningowych T-38 Talon eksploatowanych przez US Air Force.

Nie są znane przyczyny decyzji zarządu amerykańskiego potentata, jednak jest to drugi uczestnik postępowania, który w ciągu ostatnich dni zrezygnował z udziału w walce. Na placu boju pozostało trzech oferentów, czyli konsorcja: Lockheed Martin i KAI (z T-50 Golden Eagle), Boeing i Saab oraz Sierra Nevada Corp. z TAI.

Northrop-Grumman na potrzeby T-X przygotował nowy projekt, którego demonstrator został oznaczony Model 400. Jego prezentacja miała miejsce w lecie zeszłego roku – miał być to jeden z dwóch konstrukcji zaprojektowanych pod potrzeby USAF. Według planów rozstrzygnięcie postępowania ma nastąpić jeszcze w bieżącym roku, zapotrzebowanie użytkownika opiewa na 350 egzemplarzy z opcją na kolejne w przyszłości. Oznacza to, że zwycięzca postępowania stanie się liderem w segmencie odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego w pierwszej połowie bieżącego wieku.

(ŁP)

Foto – Northrop-Grumman

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc