Zaloguj

Northrop Grumman rozpoczyna integrację centrów dowodzenia do zestawów przeciwlotniczych Wisła

Wyładunek jednego z kontenerów przeznaczonych do zabudowy systemu kierowania walką IBCS. Fot. Northrop Grumman

14 stycznia koncern Northrop Grumman poinformował o odbiorze sześciu kontenerów, które zostaną wyposażone w system IBCS i staną się centrami dowodzenia walką dla zamówionych przez Polskę zestawów obrony przeciwlotniczej Raytheon Patriot zakupionych w ramach programu Wisła.


Prace nad zabudową wyposażenia w kontenerach są prowadzone w zakładzie produkcyjnym w Huntsville. Polska jest pierwszym eksportowym klientem na wdrażany do służby w US Army system kierowania walką IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Po ukończeniu procesu zabudowy oraz integracji z oprogramowaniem centra dowodzenia przejdą testy odbiorcze, które będzie realizować Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – ma to związek z realizacją umowy poprzez międzyrządową procedurę FMS, która powoduje pośrednictwo amerykańskich władz federalnych będących formalnie zamawiającym u producenta.

Otrzymanie kontenerów i rozpoczęcie produkcji to kamień milowy dla programu Wisła, który przybliża nas do wdrożenia tych zdolności w Polsce - powiedział Kenn Todorov, wiceprezydent i dyrektor zarządzający Combat Systems and Mission Readiness w koncernie Northrop Grumman - Linie produkcyjne w naszych zakładach w Huntsville są odpowiednio przygotowane i wyposażone, tak by dostarczyć centra bojowe na czas i w ramach ustalonego budżetu.


Polska zamówiła pierwszą partię zestawów przeciwlotniczych Raytheon Patriot PAC-3 w marcu 2018 r. Międzyrządowa umowa o wartości 4,75 mld USD obejmuje cztery zestawy ogniowe, które zostaną spięte przez system dowodzenia IBCS. Wykorzystuje on dane z wielu czujników i pozwala wykorzystać różne środki rażenia pozwalając na zwalczanie rozmaitych zagrożeń powietrznych.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “Northrop Grumman rozpoczyna integrację centrów dowodzenia do zestawów przeciwlotniczych Wisła”

  1. Dwie dotychczasowe baterie Wisły to jak na razie za mało do skutecznej obrony przeciwrakietowej a drugi bardzo ważny program - Narew powinien być znacznie przyspieszony i jak najszybciej sfinalizowana umowa jego zakupu.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc