Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Northrop Grumman rozpoczyna integrację centrów dowodzenia do zestawów przeciwlotniczych Wisła

Wyładunek jednego z kontenerów przeznaczonych do zabudowy systemu kierowania walką IBCS. Fot. Northrop Grumman

14 stycznia koncern Northrop Grumman poinformował o odbiorze sześciu kontenerów, które zostaną wyposażone w system IBCS i staną się centrami dowodzenia walką dla zamówionych przez Polskę zestawów obrony przeciwlotniczej Raytheon Patriot zakupionych w ramach programu Wisła.


Prace nad zabudową wyposażenia w kontenerach są prowadzone w zakładzie produkcyjnym w Huntsville. Polska jest pierwszym eksportowym klientem na wdrażany do służby w US Army system kierowania walką IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Po ukończeniu procesu zabudowy oraz integracji z oprogramowaniem centra dowodzenia przejdą testy odbiorcze, które będzie realizować Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – ma to związek z realizacją umowy poprzez międzyrządową procedurę FMS, która powoduje pośrednictwo amerykańskich władz federalnych będących formalnie zamawiającym u producenta.

Otrzymanie kontenerów i rozpoczęcie produkcji to kamień milowy dla programu Wisła, który przybliża nas do wdrożenia tych zdolności w Polsce - powiedział Kenn Todorov, wiceprezydent i dyrektor zarządzający Combat Systems and Mission Readiness w koncernie Northrop Grumman - Linie produkcyjne w naszych zakładach w Huntsville są odpowiednio przygotowane i wyposażone, tak by dostarczyć centra bojowe na czas i w ramach ustalonego budżetu.


Polska zamówiła pierwszą partię zestawów przeciwlotniczych Raytheon Patriot PAC-3 w marcu 2018 r. Międzyrządowa umowa o wartości 4,75 mld USD obejmuje cztery zestawy ogniowe, które zostaną spięte przez system dowodzenia IBCS. Wykorzystuje on dane z wielu czujników i pozwala wykorzystać różne środki rażenia pozwalając na zwalczanie rozmaitych zagrożeń powietrznych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 comments on “Northrop Grumman rozpoczyna integrację centrów dowodzenia do zestawów przeciwlotniczych Wisła”

  1. Dwie dotychczasowe baterie Wisły to jak na razie za mało do skutecznej obrony przeciwrakietowej a drugi bardzo ważny program - Narew powinien być znacznie przyspieszony i jak najszybciej sfinalizowana umowa jego zakupu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc