Zaloguj

Northrop Grumman i MBDA demonstrują integrację rodziny pocisków z systemem zarządzania walką następnej generacji

Northrop Grumman i MBDA pomyślnie zakończyły wspólny, sfinansowany z własnych środków program dołączenia pocisków rodziny CAMM do zintegrowanego systemu dowodzenia (IBCS) obroną powietrzną i przeciwrakietową (IAMD). CAMM jest pierwszym nie amerykańskim pociskiem zintegrowanym z IBCS.

„To kolejny dowód na to, że architektura projektu IBCS pozawala na integrację z nim dowolnych sensorów i pocisków w krótkim czasie i niewielkim nakładem kosztów”, powiedział Bill Lamb, dyrektor Northrop Grumman ds. międzynarodowych systemów zarządzania walką. „Dzięki IBCS, do którego można dołączyć IAMD następnej generacji w wielowymiarowej przestrzeni bitewnej, żołnierze mają przewagę wynikającą z możliwości użycia każdego dostępnego sensora i pocisku, aby przeciwdziałać ewoluującym i pojawiającym się zagrożeniom”.

Przy aprobacie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Grumman Northrop i MBDA zainwestowały własne fundusze, aby zademonstrować integrację opracowanego przez Northrop Grumman IBCS z rodziną pocisków MBDA CAMM w sposób przystępny i szybki. Spółki zakończyły funkcjonalną integrację CAMM i systemu kierowania ogniem IBCS dla całego procesu odpalania pocisku w różnych kierunkach. W ramach prac osiągnięto wszystkie wyznaczone cele: badawcze i rozwojowe zintegrowania CAMM z IBCS oraz obniżenia ryzyka i kosztów kompletnej integracji.

„Ta integracja jest kolejnym dowodem na to, że rodzina pocisków CAMM i związane z nimi systemy od samego początku były projektowane w celu integracji z siecią IAMD, zawierającą systemy kierowania i dowodzenia przestrzenią bitewną i czujniki innych producentów. Umożliwia to prowadzenie działań w najbardziej złożonych scenariuszach, przy niewielkim zapotrzebowaniu na przepustowość sieci i mniejszym obciążeniu integracją,” powiedział Michael Mew, szef programu obrony powietrznej w MBDA.

Rodzina pocisków CAMM jest następnym pokoleniem przeciwlotniczych pocisków rakietowych do operacji wielowymiarowych. Została zaprojektowana, by pokonać najbardziej wymagające obecne i przyszłe zagrożenia, w tym odparcia zmasowanego ataku z użyciem uzbrojenia precyzyjnego i pocisków manewrujących z dużą prędkością, które nadlatują jednocześnie z różnych kierunków na małej wysokości. Rodzina pocisków CAMM ma aktywną radiolokacyjną głowicę samonaprowadzającą, dwukierunkowe łącze informacyjne, silnik rakietowy o niskim poziomie emisji i zdolność zwalczania celów w pełnej sferze (360 stopni) po odpaleniu z wyrzutni pionowej.

IBCS jest kluczową zmianą dla IAMD poprzez zastąpienie starych, rozproszonych systemów przez sieciocentryczny system następnej generacji, lepiej reagujący na ewoluujące złożone zagrożenia. System integruje zasadniczo odmienne radary i uzbrojenie, umożliwiając stworzenie o wiele bardziej skutecznego w działaniu IAMD. IBCS dostarcza pojedynczy zintegrowany obraz sytuacji w powietrzu z bezprecedensową dokładnością i zwiększa obszary obserwacji i ochrony. Będąc systemem o otwartej architekturze, IBCS umożliwia dołączenie obecnych i przyszłych sensorów i pocisków i współdziałanie ze wspólnym systemem dowodzenia i kierowania oraz obrony przed pociskami balistycznymi.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc