Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Northrop Grumman dostarczy US Army armaty XM813

Northrop Grumman dostarczy 95 armat XM813 do US Army. Fot. Northrop Grumman Corporation

16 grudnia koncern Northrop Grumman Corporation poinformował, że kilka dni wcześniej zawarł z Wojskami Lądowymi Stanów Zjednoczonych umowę na dostawę 30 mm armat napędowych XM813 Bushmaster II.


Dostawy armat będą kluczową częścią programu Stryker Medium Caliber Weapon System 30 mm Lethality Upgrade (pol. zwiększenie śmiercionośności – 30 mm system uzbrojenia średniego kalibru do Strykera). Umowa bazowa i pierwsze zamówienie na dostawę opiewa na 95 armat, a pierwsze dostawy spodziewane są na początku 2022 r. Wartość kontraktu nie została ujawniona.

XM813 to konstrukcja powstała na bazie doskonale znanej niemal na całym świecie armaty Mk 44 Bushmaster II tego samego producenta. Strzela takim samym standardowym nabojem 30×173 mm. Może być zasilana wszystkimi typami amunicji produkowanymi przez Northrop Grummana (a zapewne nie tylko), w tym programowalną Mk 310. Początkowo weszła do uzbrojenia Strykerów w wersji M1296 Dragoon (patrz WiT 3/2017), na których była montowana w wieży bezzałogowej Kongsberg Protector MCT-30. Pojazdy te zostały zmodernizowane do nowego standardu w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w związku z koniecznością zwiększenia siły ognia 2. Pułku Kawalerii (w rzeczywistości jest to brygadowy zespół bojowy Strykerów SBCT), stacjonującego w Niemczech, w odpowiedzi na skomplikowaną sytuację polityczno-militarną w Europie Wschodniej. Obecny kontrakt jest powiązany z udoskonalaniem armaty XM813 i dostawami dla kolejnego SBCT.


reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc