Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Northrop Grumman dostarczy działka przeciwlotnicze USMC

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał wieloletnią umowę na zakup do 300 armat przeciwlotniczych XM914E1. Fot. Kongsberg

3 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu w sprawie zamówienia do 300 sztuk automatycznych armat Northrop Grumman XM914E1 przeznaczonych do systemu przeciwlotniczego Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Czerwcowa umowa ma mieć maksymalną wartość 81 mln USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 6,8 mln USD. Całość dostaw do 300 armat wraz z częściami zamiennymi oraz usługami dodatkowymi mają zostać zrealizowane do czerwca 2026 roku. XM914E1 mają zostać zintegrowane ze zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi Kongsberg Protector XM914RWS i zainstalowane na opancerzonych pojazdach Oshkosh JLTV. Moduł ogniowy będzie obejmować także wyrzutnię dla dwóch pocisków rakietowych FIM-92 Stinger oraz uniwersalny karabin maszynowy M240 kalibru 7,62 mm. Alternatywnie stanowisko może zostać także zintegrowane z kierowanymi pociskami przeciwpancernymi FGM-148 Javelin (w miejsce Stingerów).

Budowa lekkiego systemu przeciwlotniczego na bazie pojazdów JLTV rozpoczęła się w 2020 roku. Ma on pozwolić na zabezpieczenie pododdziałów USMC przed zagrożeniem ze strony bezzałogowych aparatów latających oraz innych statków powietrznych operujących w bezpośredniej bliskości sił amerykańskich. Aby ograniczyć koszty Departament Obrony zdecydował się na zakup elementów dostępnych na rynku i mogących szybko zostać zintegrowanych z eksploatowanym sprzętem.

Ze względu na zmiany koncepcji użycia, Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych ponownie stawia na rozwój naziemnych systemów obrony przeciwlotniczej. Ma to związek z odejściem od modelu ciężkiego związku operacyjnego na rzecz niewielkich sił operujących w odłączeniu od głównych związków taktycznych. To z kolei otwiera drogę do działań w terenie, gdzie nie będzie występować amerykańska dominacja w powietrzu – tego typu rozwiązanie może występować m.in. na obszarze zachodniego Oceanu Spokojnego.

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc