Zaloguj

Northrop Grumman, AT&T i Fujitsu prezentują otwartą architekturę 5G

Koncepcja 5G oferowana przez firmy Northrop Grumman, AT&T i Fujitsu ma w swoim zamyśle pozwolić na swobodną wymianę informacji na wszystkich urządzeniach, na wszystkich szczeblach i pomiędzy wszystkimi rodzajami sił zbrojnych. Fot. Northrop Grumman

Firmy Northrop Grumman AT&T oraz Fujitsu zakomunikowały 18 stycznia br. o pozytywnych testach koncepcji otwartej architektury systemu 5G na potrzeby sił zbrojnych. W laboratoriach Northrop Grumman przeprowadzono próby z systemem 5G wpiętym w rozwiązania ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

W trakcie testów zintegrowano radia z taktycznymi łączami danych Northrop Grumman, prywatną siecią 5G oferowaną przez AT&T oraz systemem Fujitsu Open Radio Access Network (O-RAN). Celem prób był przesył danych oraz materiałów wideo, a efektem współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami ma być zbudowanie cyfrowej sieci komunikacyjnej pola walki zdolnej do wspierania tzw. operacji wielodomenowych (MDO – Multi-Domain Operations).

Nowa architektura ma zapewnić szybki przesył danych, niewielkie opóźnienia oraz zabezpieczenie przed cyberatakami prywatnych sieci 5G łącząc to z elastycznością i możliwością skalowania znanymi z komercyjnych sieci 5G.

Wspólne centrum badawczo rozwojowe firm Northrop Grumman i AT&T powstało wiosną ub.r., a jego celem jest dostarczenie możliwości 5G siłom zbrojnym. Wprowadzenie szybkich i wydajnych połączeń, jakie oferuje sieć 5G ma w zamyśle w efektywny sposób połączyć rozproszone źródłach danych pochodzące z rozsianych na przyszłym polu walki czujników z systemami uzbrojenia z wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Całość ma przypominać nieco komunikację wzajemną urządzeń typu smart znanych z zastosowań cywilnych.

Tymczasem rząd chiński ogłosił sieć 6G jako jeden z priorytetów na rok 2023. W Pekinie skupiają się na szybkim rozwoju tej technologii, by zapewnić sobie przewagę na przyszłym polu walki, ale co zrozumiałe również na rynkach cywilnych. Technologia 6G ma być w niektórych obszarach nawet 100 razy szybsza od rozwiązań 5G. Technologia ta ma być przydatna szczególnie w przypadku broni hipersonicznych, pozwalając na komunikację i lokalizowanie celów pokonując tym samym problemy z przesyłem danych przy prędkościach równych Ma=5 i większych. Ile w tym wszystkim jest prawdy, a ile pobożnych życzeń i jak długa droga jeszcze przed chińskimi naukowcami trudno dziś jednoznacznie ocenić. Nad projektami tego typu pracują w Chinach w specjalnych ośrodkach dziesiątki tysięcy ludzi, więc nie można wykluczyć, że rozwiązania tego typu nie są wcale tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc