Zaloguj

Normandie dostarczona Marine Nationale

25 czerwca w stoczni Naval Group w Lorient odbyła się uroczystość dostarczenia Marine Nationale fregaty Normandie (F 651), szóstej jednostki typu FREMM budowanej dla powyższego użytkownika. To drugi FREMM o tej nazwie, pierwszy budowany pierwotnie dla francuskiej floty, sprzedano w 2015 roku do Egiptu, gdzie służy jako Tahya Misr.

Okręt został dostarczony w ciągu 40 miesięcy od rozpoczęcia budowy, która miała miejsce w 2014 roku. Według planów ma wejść do służby jeszcze w bieżącym roku. Było to najlepsze tempo spośród wszystkich, dotychczasowych, fregat typu FREMM budowanych we Francji – poza szóstką dla Marine nationale Naval Group (DCNS) zbudował także dwie jednostki dla klientów eksportowych, po jednej dla Maroka i Egiptu.

Obecnie w stoczni w Lorient prowadzone są prace stoczniowe przy dwóch pozostałych fregatach, Alsace i Lorraine, które są budowane w wariancie obrony przeciwlotniczej FREMM DA (Frégate Européenne Multimissions de Défense Aérienne). Pierwsza z nich została zwodowana 18 kwietnia bieżącego roku, a ma zostać wcielona do służby w 2021 roku.

Fregaty typu FREMM pozwoliły na wycofanie z linii fregat typu Tourville i większości typu Georges Leygues. Ich uzupełnieniem będą fregaty średniej wielkości typu FTI (Frégate de Taille Intermédiaire). Umowa na zaprojektowanie oraz budowę pięciu jednostek została podpisana pomiędzy DGA i Naval Group w kwietniu 2017 roku. Pierwsza z nich trafi do służby w połowie kolejnego dziesięciolecia.

(ŁP) Foto: Naval Group
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc