Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nominacje generalskie

W dniu Święta Wojska Polskiego Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich.

Na stopień generała dywizji zostali mianowani generałowie brygady Sławomir Drumowicz (Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych) oraz Tomasz Połuch (Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej). Z kolei na stopień generała brygady pułkownicy Artur Kępczyński (Zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych), Maciej Klisz (Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej), Dariusz Kosowski (Dowódca 17. Brygady Zmechanizowanej), Piotr Kriese (Dowódca 20. Brygady Zmechanizowanej), Maciej Siudak (Dowódca 10. Brygady Logistycznej), Grzegorz Skorupski (Radca generalny w Biurze Ministra Obrony Narodowej), Maciej Trelka (Dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego).

Generał dywizji Sławomir Drumowicz, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od początku służby związany z wojskami specjalnymi. Od października 2018 roku stoi na czele Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Generał Dywizji Tomasz Połuch, także absolwent wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej, początkowo służył w jednostkach zmechanizowanych, a do 2004 roku związany z Żandarmerią Wojskową. Na jej czele stoi od grudnia 2015 roku.

Generał brygady Maciej Trelka jest absolwentem dęblińskiej Szkoły Orląt z 1993 roku. Początkowo służył w 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Pile, a w kolejnych latach kontynuował karierę na samolotach Su-22. Od 2011 roku trafił do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od 2019 roku jest Dowódcą 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Generał brygady Maciej Siudak jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Studiował także w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych Carlisle Barracks w Stanach Zjednoczonych. Służbę rozpoczął od 42. Pułku Zmechanizowanego, a później trafił do 11. Brygady Zmechanizowanej, 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowodzenie 10. Brygadą Logistyczną rozpoczął w kwietniu 2020 roku.

Generał brygady Piotr Kriese jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Początkowo związany z 36. Brygadą Zmechanizowaną w Trzebiatowie, a później 7. Brygadą Obrony Wybrzeża. Od marca 2020 roku jest dowódcą 20. Brygady Zmechanizowanej.

Generał brygady Dariusz Kosowski jest także absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Początkowo związany z jednostkami stacjonującymi w północno-wschodniej części kraju (Elbląg, Morąg, Braniewo, Giżycko). Ma za sobą liczne doświadczenia w działaniach ekspedycyjnych. Na czele 17. Brygady Zmechanizowanej od kwietnia bieżącego roku.

Generał brygady Maciej Klisz, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. Przez wiele lat związany z 6. Brygadą Desantowo-Szturmową, a później w wojskach specjalnych. Od 2020 roku jest zastępcą dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Generał brygady Artur Kępczyński absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile, a później Wojskowej Akademii Technicznej. Początkowo w 8. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie, a później kontynuował służbę na licznych stanowiskach dowódczych i dydaktycznych. W latach 2001-2004 w dowództwie NATO. Po powrocie do kraju m.in. w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc