Zaloguj

Nominacje generalskie w Wojsku Polskim

1 marca prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje i awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego. Fot. DORSZ

1 marca prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje i awanse generalskie sześciu oficerom Wojska Polskiego. W tej grupie znaleźli się dwaj nowi generałowie dywizji oraz czterej generałowie brygady.

Awanse na stopień generała dywizji otrzymali: Dariusz Pluta i Piotr Trytek. Pierwszy z nich od sierpnia ubiegłego roku jest zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W swojej karierze służył w Wojskowym Ośrodku Szkolno-Badawczym Służby MPS w Puławach, Wojskowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Służby MPS w Warszawie, Departamencie Rozwoju i Wdrożeń w Warszawie, Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON, 1. Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy, a także Inspektoracie Uzbrojenia. Drugi jest obecnie dowódcą 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, a w przeszłości dwukrotnie pełnił służbę na misjach w Iraku i Afganistanie, a także w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie.

Na stopień generała brygady awansowani zostali: Marek Wawrzyniak (dowódca 3. Batalionu Drogowo-Mostowego, później 2. Pułku Inżynieryjnego, a od 2017 roku Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych), Dariusz Mendrala (od bieżącego roku Dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, a w przeszłości pełnił różne stanowiska w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i Stałym Przedstawicielstwie Rzeczpospolitej Polskiej przy NATO), Tomasz Kowalik (od stycznia 2020 roku szef Pionu Wsparcia zastępcy szefa Sztabu w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a w przeszłości służący w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej oraz rozmaitych stanowiskach Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz Krzysztof Kociuba (od bieżącego roku radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a w przeszłości służący w 2. Brygadzie Łączności, Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, DGRSZ, 9. Brygadzie Wsparcia Dowodzenia).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nominacje generalskie w Wojsku Polskim”

  1. No trzeba przyznać, że znajomi i krewni królika zrobili za czasu dobrej zmiany super interes.. ciekawe jak szybko Ci marni wodzowie poświęcą swoich wojowników dla hasła: ani jednego kroku wstecz.. tylko szybko się wojownicy skończą.. jak na to patrzę to widzę, że młodzi ludzie nie będą się poświęcać dla Polski, która nie posiada już swoich wzorców.. bohaterów do naśladowania.. czarno to widzę.. My mieliśmy swojego JPII czy Bartoszewskiego..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc