Zaloguj

„NITRO-CHEM” kończy 70 lat!

Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” mają 70 lat. W ciągu tego okresu z fabryki produkującej głównie na potrzeby Wojska Polskiego zmieniły się w prężne przedsiębiorstwo mające klientów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

Kiedy w 1948 roku powstawała firma – wówczas jeszcze Państwowa Wytwórnia Prochu - była to konsekwencja decyzji dużo wcześniejszych. Już władze wskrzeszonej Rzeczpospolitej planowały zbudować na bydgoskich peryferiach fabrykę materiałów wybuchowych, korzystając z działającego od 1921 roku w Łęgnowie zakładu odzyskującego i przetwarzającego ładunki pochodzące ze starych pocisków artyleryjskich. W czasie II wojny światowej Niemcy przy pomocy tysięcy niewolników zbudowali zakład produkujący materiały wybuchowe - DAG Bromberg. Kiedy w 1945 roku na jej teren weszli Rosjanie, wywieźli maszyny i większość wyposażenia. Mimo tego już po trzech latach udało się uruchomić produkcję na potrzeby wojska.

Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” usamodzielniły się w 1992 roku. Zakład produkował materiały na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, barwników, górnictwa oraz oczywiście dla Wojska Polskiego. Przełom nadszedł wraz z offsetem za zamówienie myśliwców F-16 dla polskich Sił Powietrznych. Kontakty z armią USA nawiązane kilkanaście lat temu przynoszą owoce do dziś: NITRO-CHEM jest jednym certyfikowanym dostawcą trotylu dla US Army, a po rynku wojskowym zdobył również sporą część amerykańskiego rynku cywilnego związanego z górnictwem i budową dróg. Dziś łatwiej wymienić kontynenty na których nie ma produktów powyższej firmy, a bydgoski trotyl i inne materiały wybuchowe z NITRO-CHEMU znane są ze swej najlepszej jakości.

Ponad 80-procentowy udział eksportu w produkcji mówi sam za siebie. Jest liderem eksportu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Jednak „NITRO-CHEM” to nie tylko same materiały wybuchowe:

- produkują najnowocześniejsze komponenty do folii spożywczych dla odbiorców w kraju i za granicą pod marką TRINIFLEX;

- dbają o środowisko naturalne, by być jak najmniej uciążliwymi dla otoczenia. Oddają obecnie do użytku kolejną inwestycję w tej dziedzinie - nowoczesną podczyszczalnię ścieków;

- wspierają sport, w szczególności dziecięcy i młodzieżowy;

- co rok wspierają potrzebujących w placówkach oświatowych i medycznych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc