Zaloguj

Niszczyciel ORP Błyskawica opuścił dok pływający

10 czerwca niszczyciel ORP Błyskawica opuścił dok pływający. Fot. Jan Szurgot

10 czerwca w PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. odbyła się operacja wydokowania zabytkowego niszczyciela ORP Błyskawica, który przechodzi okresowy remont dokowy. Powyższe wydarzenie oznacza, że realizacja umowy pomiędzy powyższą stocznią oraz Komendą Portu Wojennego w Gdyni zbliża się do końca.

Kontrakt na remont, kosztujący 7,1 mln PLN brutto, został podpisany 21 stycznia. Niszczyciel wszedł na dok pływający 9 marca, zgodnie z deklaracjami prace miały trwać trzy miesiące - umowa obejmowała jednak zwiększenie zakresu robót w przypadku wystąpienia potrzeby ich realizacji w czasie remontu. Według części informacji, na swoje tradycyjne miejsce przy nabrzeżu pomorskim powróci pod koniec czerwca.

Niszczyciel ORP Błyskawica, zbudowany dla Marynarki Wojennej RP w latach 30. XX wieku w Wielkiej Brytanii, od 1976 roku pełni rolę okrętu muzeum w Gdyni. Ostatni duży remont przeszedł w „Naucie” na przełomie lat 2011-2012, zaś w 2014 roku remont dokowy w tej samej stoczni objął m.in. wymianę elektrod osłony katodowej. W ramach prac ekipy przeprowadzą renowację pokładów, zbiorników, masztu głównego, rurociągów, systemu ochrony katodowej. Całość ma zabezpieczyć jednostkę przez kolejne lata eksploatacji i zwiększy komfort zwiedzania.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Niszczyciel ORP Błyskawica opuścił dok pływający”

  1. Piękny okręt i mimo że to już dawno zabytek pochodzący z lat 30 to aż do dzisiaj pozostaje jedną z największych jednostek naszej MW o długości 114 m.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc