Zaloguj

Nieudana próba przechwycenia bezzałogowego aparatu latającego przez samolot transportowy

11 grudnia amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) poinformowała o nieudanej próbie przechwycenia w czasie lotu bezzałogowego aparatu latającego Dynetics X-61A Gremlin przez średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130 Hercules.


Próby w locie trzech bezzałogowych aparatów latających rozpoczęły się 28 października. Ostatecznie testy związane z przebadaniem możliwości przechwycenia X-61A przez specjalnie zainstalowane ramie w C-130 Hercules przeprowadzono 10 grudnia w strefie powietrznej poligonu Dugway Proving Ground w stanie Utah, który przejął (wraz z okoliczną infrastrukturą lotniczą) zadania ośrodka doświadczalnego China Lake, poważnie uszkodzonego po ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi. Podjęto dziewięć prób dolotu w pobliże samolotu, jednak procedura była przerywana ze względu na zbyt duże niekontrolowane ruchy mechanizmu łapiącego bezzałogowce. Były to pierwsze próby w powietrzu, zweryfikowały wcześniejsze dane, które uzyskano w czasie testów na ziemi.Zgodnie z komunikatem DARPA dane zebrane w czasie grudniowej próby mają pozwolić na modyfikację konstrukcji i podjęcie kolejnych testów w pierwszej połowie 2021 r.
W ramach projektu X-61A Gremlin DARPA ma zademonstrować możliwość zrzutu i podjęcia bezzałogowych aparatów latających z platformy załogowej w ciągu 30 minut. Po powrocie do macierzystej bazy cały system ma być zdolny do ponownego wykorzystania w ciągu 24 godzin. Zdaniem Departamentu Obrony koncepcja, w przypadku pozytywnego przetestowania, może zwiększyć potencjał operacyjny bezzałogowych systemów latających i samolotów transportowych, które mogą stać się latającymi bazami operującymi na pograniczu strefy przeciwnika.
Firma Dynetics, na zamówienie DARPA w 2018 r., wyprodukowała i dostarczyła pięć egzemplarzy X-61A Gremlin. Jeden z nich został utracony w czasie testu w styczniu 2020 r. Konstrukcja ma masę całkowitą 680 kg, a zapas paliwa pozwala na osiągniecie zasięgu dochodzącego do 560 km.


reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc