Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Niemieckie służby wsparły wywiadowczo Ukrainę

Satelita wojskowej konstelacji SAR-Lupe. Źródło: OHB System AG.

Niemiecka Federalna Służba Wywiadu (BND, niem. Bundesnachrichtendienst) w okresie od maja br. przekazała stronie ukraińskiej ponad 100 informacji wywiadowczych dotyczących Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Były to zdjęcia satelitarne wykonane w technologii SAR obrazujące lokalizację i ruch oddziałów rosyjskich oraz raporty pisemne dotyczące ich morale i zdolności bojowej.

Zdjęcia satelitarne, które niemiecki wywiad przekazał Ukraińcom, zostały wykonane przez konstelację wojskowych satelitów SAR-Lupe, której operatorem jest Bundeswehra. Składa się ona z sześciu satelitów. W latach 2006-2008 wszystkie one zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną przy użyciu rosyjskich rakiet nośnych, które startowały z kosmodromu Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej w Plesiecku (same satelity wyprodukowało niemieckie przedsiębiorstwo OHB System AG).

Według informacji ujawnionych przez niemiecki tygodnik „Die Zeit”, zdjęcia satelitarne, które BND przekazała stronie ukraińskiej, zawierały zobrazowania rosyjskich składów amunicji założonych na ukraińskim terytorium zajętym przez Rosjan, a także lotnisk z ich dokładną lokalizacją i liczbą bazujących tam statków powietrznych.

Niemiecki wywiad udostępnił Ukraińcom także informacje wytworzone na podstawie danych pochodzących z nasłuchu elektromagnetycznego (SIGINT). To przede wszystkim przechwycona komunikacja radiowa i rozmowy telefoniczne rosyjskich żołnierzy. Informacje te posłużyły do opracowania pisemnych raportów dotyczących morale i zdolności bojowej oddziałów rosyjskich.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc