Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy zwiększą liczbę samolotów P-8A Poseidon

Fot. Boeing

16 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła wniosek o wygospodarowanie środków finansowych w celu zakupu kolejnych trzech samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon, które mają wzmocnić potencjał operacyjny Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Powyższy projekt ma mieć wartość do 1,1 mld EUR i zostanie zrealizowany za pomocą procedury FMS. Kwestia rozszerzenia zamówienia została upubliczniona już w ubiegłym roku – wówczas zakładano, że docelowo Niemcy mogą zakupić do dwunastu sztuk. Pierwsza transza, której dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku, liczy pięć sztuk. W strukturach lotnictwa morskiego P-8A Poseidon zastąpią dotychczas używane Lockheed Martin P-3C Orion.

Dotychczas, w Europie, z samolotów P-8A Poseidon korzystają jedynie Wielka Brytania oraz Norwegia. Nie można wykluczyć, że zmiany geopolityczne doprowadzą do sytuacji wzrostu zakupów. Wśród potencjalnych klientów wymienia się m.in. Królestwo Niderlandów.

Jak wskazuje Boeing, dotychczas globalna flota samolotów P-8 Poseidon, która liczy ponad 160 egzemplarzy, wylatała ponad 560 tys. godzin. Obecnie są one eksploatowane przez sześć państw świata. Wkrótce rozpoczną się dostawy do siódmego – Republiki Korei. Dodatkowo producent oczekuje na zawarcie umowy w sprawie produkcji szesnastu egzemplarzy dla Kanady. Wraz z władzami federalnymi nadal prowadzone są działania marketingowe, które mogą skutkować zamówieniami z kolejnych państw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc