Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kupują izraelskie radary pola walki IAI ELTA ELM-2180

Radary oferowane przez IAI ELTA System cieszą znajdują kolejnych nabywców w Europie. Na zakup radarów ELM-2180 Watch Guard właśnie zdecydowała się Republika Federalna Niemiec. Fot. Israel Aerospace Industries Ltd.

17 lipca upubliczniona została informacja, że niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych BAAINBw zawarło umowę ze spółką ESG Elektroniksystem und Logistik GmbH. Jej przedmiotem jest 69 taktycznych stacji radiolokacyjnych ELM-2180 Watch Guard, produkowanych przez ELTA Systems, jednostkę organizacyjną koncernu Israel Aerospace Industries.

Za 69 radarów pola walki ELM-2180 Watch Guard Niemcy zapłacą 36 mln EUR. Umowa przewiduje, że dostawy sprzętu radiolokacyjnego rozpoczną się w przyszłym roku, a ostatni radar Bundeswehra odbierze w 2024 r. Kontrakt obejmuje także przeszkolenie niemieckich żołnierzy i personelu technicznego, a także dostawę partii części zamiennych.

Producent podaje, że ELM-2180 Watch Guard to radar rozpoznania piątej generacji, który wykrywa pojazdy na dystansie do 15 km, a osoby do 7 km. Elementem wyposażenia radaru jest trójnóg, który umożliwia jego rozstawianie na ziemi. Może on być montowany także na pojazdach. Jedna antena ścianowa radaru ELM-218 Watch Guard cechuje się kątem obserwacji sektorowej wynoszącym 90 stopni.

Zakup 69 radarów ELM-2180 to już kolejny sukces radarów oferowanych przez Elta Systems na europejskim rynku w ostatnim czasie. W marcu br. podpisano umowę na dostawę 17 stacji radiolokacyjnych wykrywania celów powietrznych (sześciu ELM-2084MS, pięciu ELM-2084S i sześciu ELM-2138M) za 148 mln EUR. Kontrakt przewiduje transfer technologii i pakiet współpracy przemysłowej z Israel Aerospace Industries, dzięki czemu wybrane elementy stacji radiolokacyjnych zostaną wyprodukowane na Słowacji. Odpowiedzialne będą za to zakłady Letecké opravovne Trenčín, a.s., które również przeprowadzą integrację radarów z systemami używanymi przez słowackie siły zbrojne.

Z kolei pod koniec 2020 r. radary ELTA Systems (również ELM-2084) kupiły Węgry. W tym przypadku żadna ze stron nie podała liczby zakontraktowanych radarów, ale komisarz rządu ds. rozwoju obronności Gáspár Maróth ujawnił, że wartość kontraktu jest większa niż zamówienie na izraelskie radary, które w 2018 r. złożyli Czesi (wówczas umowa dotyczyła 8 zestawów za 125 mln USD). 

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc