Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kończą lotniczą ewakuację z Sudanu

Trzonem komponentu ewakuacyjnego były niemieckie samoloty transportowe Airbus A400M. Fot. Bundeswehra

25 kwietnia Bundeswehra podała, że tego dnia planowane jest zakończenie mostu powietrznego ustanowionego w celu ewakuacji obywateli niemieckich z Sudanu. Dotychczas udało się bezpiecznie przetransportować około 500 osób.

Loty rozpoczęły się w niedzielę 23 kwietnia, a do ich realizacji wyznaczono załogi samolotów A400M wraz z personelem wspierającym. Ewakuowani byli transportowani z Chartumu do Al-Azrak w Jordanii. W normalnych warunkach samoloty A400M mogą przyjąć na pokład 70 pasażerów, ale w trakcie lotów ewakuacyjnych dopuszcza się zwiększenie tej liczby do 114.

Ponad jedną trzecią z ewakuowanej liczby stanowili obywatele Niemiec. Reszta pochodziła z 30 krajów, w tym najwięcej, bo 90, pochodziło z Kanady, 40 z Niderlandów i 20 z Jordanii. Niemcy pomagali wszystkim, którzy zgłosili się do ewakuacji.

W nocy z 25 na 26 kwietnia odbył się ostatni lot z Sudanu w kierunku Jordanii. Nie jest to jednak ostatnia maszyna, która wyleciała z tego lotniska i według informacji Bundeswehry pozostali w kraju Niemcy będą cały czas monitorowani, a pomoc w opuszczeniu zagrożonego regionu będzie udzielana przy pomocy partnerów międzynarodowych.

Misja ratunkowa realizowana była przez pododdziały szybkiego reagowania z Luftlandbrigade 1, a w jej przeprowadzenie zaangażowane były setki żołnierzy z wojsk lądowych i lotnictwa. Za prowadzenie operacji z terenu Jordanii odpowiadał gen. Dirk Faust, dowódca Division Schnelle Kräfte. Samolot A400M, który operował z Sudanu, był w konfiguracji MedEvac.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc