Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandzkie F-35A Lightning II osiągnęły wstępną gotowość operacyjną

Niderlandy ogłosiły wstępną gotowość operacyjną 322. Eskadry, która jest przezbrojona w wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. Fot. Koninklijke Luchtmacht

27 grudnia Koninklijke Luchtmacht poinformowały o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwszą eskadrę przezbrojoną w wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. Tym samym Niderlandy dołączyły do innych europejskich użytkowników maszyn tego typu, którzy już wykorzystują je w działaniach operacyjnych.

322. Eskadra Koninklijke Luchtmacht została certyfikowana do statusu IOC (InitialOperating Capability) pozakończeniu ćwiczeń „Frisian Lightning III”, które zostały zrealizowane w Kalifornii. Tego typu sytuacja nie jest zaskoczeniem, ze względu na powierzchnię Niderlandów, wiele ćwiczeń wojskowych odbywa się w ośrodkach szkolno-treningowych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Macierzystą bazą 322. Eskadry jest baza lotnicza Leeuwarden, gdzie stacjonuje przynajmniej dwanaście LightningówII. Dzięki osiągnięciu statusu IOC możliwe jest skierowanie do działań ekspedycyjnych komponentu składającego się z czterech maszyn wraz z całym zapleczem wsparcia.

Ogółem rząd Niderlandów planuje zakup 46 samolotów tego typu, z których dostarczono już 20. Część z nich stacjonuje na terytorium Stanów Zjednoczonych, gdzie są wykorzystywane do szkolenia personelu Koninklijke Luchtmacht.

Dotychczas w Europie wstępna gotowość operacyjna została ogłoszona przez jednostki F-35 Lightning II należące do Włoch, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Wszystkie państwa skierowały już swoje maszyny do działań ekspedycyjnych – w przypadku Włoch oraz Norwegii mowa o NATO-wskich misjach Air Policing (Islandia oraz państwa bałtyckie), z kolei Brytyjczycy wykorzystywali swoje F-35B w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie, a także zrealizowali pierwszą turę operacyjną w ramach rejsu grupy bojowej lotniskowca HMS Queen Elizabeth (jednocześnie tracąc jeden z posiadanych samolotów).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc